Modele iPhone’a zgodne z systemem iOS 16

Modele iPhone’a zgodne z systemem iOS 16

Ten podręcznik pozwala rozpocząć pracę z iPhone’em i odkryć jego niesamowite możliwości. Opisuje on system iOS 16.1 na następujących modelach iPhone’a:

Funkcje i aplikacje Twojego urządzenia mogą się różnić w zależności od modelu iPhone’a oraz od regionu, języka i operatora. Aby dowiedzieć się, które funkcje są obsługiwane w Twoim regionie, odwiedź witrynę opisującą dostępność funkcji systemów iOS i iPadOS.

Uwaga: Aplikacje i usługi wysyłające i odbierające dane przez sieć komórkową mogą generować dodatkowe opłaty. Aby uzyskać informacje o komórkowych planach danych i opłatach, skontaktuj się ze swoim operatorem.

Określanie modelu iPhone’a i wersji systemu iOS Przejdź do Ustawień i stuknij w Ogólne > To urządzenie. Zobacz: Uzyskiwanie informacji o iPhonie. Aby rozpoznać model swojego iPhone’a na podstawie cech zewnętrznych, zapoznaj się z artykułem Wsparcia Apple Identyfikowanie modelu iPhone’a.

Aktualizacja iOS 16 już dzisiaj! Jakie zmiany będą największe?

W tekście umieszczono linki reklamowe naszego partnera

Po ciepło przyjętej prezentacji iPhone’a 14 oraz startu przedsprzedaży nowych smartfonów z tej serii Gigant z Cupertino przygotowuje się do aktualizacji swojego systemu operacyjnego. iOS 16 pojawi się na wybranych iPhone’ach już w poniedziałek, 12 września, a wraz z jego premierą fani sprzętu Apple’a dostaną nie tylko zmiany wizualne, ale również kilka przydatnych funkcji. O kilku z nich (m.in. możliwość modyfikacji czy usuwania wysłanych wiadomości w iMessage) pisaliśmy w naszym poprzednim artykule. Tutaj rozszerzymy temat aktualizacji iOS 16 — zapraszamy do zapoznania się z tekstem.

Jeśli zastanawiacie się, jakie modele zostaną objęte nową aktualizacją, sprawdzicie to w naszej galerii.

Foto: Apple

iOS 16 — nowa wersja systemu operacyjnego ze zmienionym ekranem blokady

W zasadzie iOS 16 nie przynosi rewolucji technicznej, ale wizualnie różnica jest większa niż w przypadku iOS 15 z roku 2021. Powód: Apple daje iPhone'owi zupełnie nowy ekran blokady. Nie tylko wygląda lepiej, ale także oferuje więcej informacji, które są lepiej widoczne niż dotychczas. Dla Craiga Federighi’a, szefa oprogramowania Apple, iOS 16 to "największa aktualizacja dla ekranu blokady w historii iPhone’ów". Przede wszystkim chodzi o więcej możliwości personalizacji i dodatkowe informacje widoczne na ekranie.

Jeśli chcecie przejść do opcji modyfikacji, wystarczy nacisnąć i przytrzymać przycisk ekranu blokady. Można wybrać czcionkę i kolor wyświetlania czasu, podobnie jak własne zdjęcia jako tło. Możesz także wypróbować różne filtry kolorów tła, przesuwając palcem od prawej do lewej – tak, jakbyś ciągnął tam i z powrotem zasłony w tle. Warto dodać, że zmiana barwy wpływa głównie na tło w kilku filtrach, kolor pierwszego planu pozostaje prawie niezmieniony.

Foto: Apple

Oprócz eleganckiego wyglądu jest więcej aktualnych informacji: po raz pierwszy na ekranie blokady można przechowywać widżety przypominające tarcze zegara znane z systemu watchOS. Na przykład system pokazuje następny wpis w kalendarzu, aktualną pogodę i aktualny poziom sprawności. Galeria ekranu blokady (dostępna w Ustawienia > Tapeta > Wybierz nową tapetę) ułatwia dostosowywanie. Tam znaleźć można kolekcję obrazów, w tym klasyczną tapetę z błazenkami znaną z pierwszego iPhone’a zaprezentowanego 15 lat temu.

Atrakcją powinien być również pogodowy obraz tła, który na stałe przedstawia również bieżące warunki pogodowe czy dynamiczne obrazy astronomiczne z fazami księżyca lub widokiem aktualnej lokalizacji z kosmosu. Warto wspomnieć, że to właśnie widok Ziemi był jednym z najpopularniejszych motywów ekranu blokady w poprzednich wersjach systemu iOS.

Foto: Apple

Aktualizacja iOS 16 z paskiem wiadomości na ekranie blokady

Powiadomienia na ekranie blokady będą również działać lepiej. Na przykład aplikacje wyświetlają dynamiczne informacje na żywo na ekranie blokady za pośrednictwem funkcji "Aktywności na żywo", takie jak aktualna pogoda, wyniki sportowe czy stan dostawy przesyłki — firmy kurierskie mające własne aplikacje mogą również odpowiednio dostosować swoje oprogramowanie w razie potrzeby. Ponadto w przyszłości łatwiej będzie wywoływać pełne funkcje aplikacji bezpośrednio z ekranu blokady.

Pod jednym względem użytkownicy muszą się dostosować: powiadomienia będą wkrótce wyświetlane od dołu do góry. Według Apple’a powinno to zapewnić większą przejrzystość, zwłaszcza w połączeniu z nowymi widżetami.

Foto: Apple

iPhone z iOS 16 zadba o prywatność użytkowników

Smartfony Apple uważane są za najbezpieczniejsze telefony na świecie — złamanie iPhone’a nie udało się zarówno polskim służbom, jak i FBI. Każdy, kto podejrzewa, że stał się celem ataku, może aktywować "tryb blokowania", by odizolować się od snifferów (oprogramowanie do przechwytywania i analizowania danych). Oznacza to jednak brak możliwości korzystania z wielu funkcji iPhone’a. Niemniej warto zauważyć, że rozwiązanie to nie jest dostępne na smartfonach innych producentów.

Nowe narzędzie do ochrony danych "Safety Check" ma pomóc w identyfikacji i zapobieganiu możliwemu prześladowaniu lub innym zagrożeniom bezpieczeństwa partnerów czy bliskich przyjaciół. W krytycznej sytuacji wszystkie dane osobowe można usunąć za jednym zamachem. W przypadku systemu macOS firma Apple wprowadziła bezpieczne logowanie za pomocą klucza dostępu, które obejmuje iPhone'y z systemem iOS 16.

Funkcja wykorzystuje uwierzytelnianie biometryczne za pomocą Face ID lub Touch ID na iPhonie oraz szyfrowaną synchronizację kluczy z hasłami za pośrednictwem iCloud, aby bezpiecznie logować się do stron internetowych lub aplikacji na Macu, iPadzie, iPhonie czy Apple TV.

Cecha szczególna kluczy dostępu: inne aplikacje i strony internetowe, które obsługują logowanie za pomocą systemu Apple, nie przekazują samego hasła, a jedynie indywidualny kod dostępu. Gdzie jest haczyk? Całość działa tylko w aplikacjach lub witrynach internetowych obsługujących logowanie przez Apple. Amerykańska firma zakłada, że ​​coraz więcej serwisów będzie stopniowo wspierać system.

Foto: Apple

Aktualizacja iOS 16 a iMessage

Aplikacja odpowiadająca za komunikację tekstową również działać będzie sprawniej na iOS 16. Jeśli przez pomyłkę wyślemy do kogoś wiadomość, będzie ją można edytować do 15 min od chwili dostarczenia. W razie potrzeby możesz przywrócić usunięte wiadomości iMessage do 30 dni od chwili, gdy znalazły się w koszu. Istnieją również lepsze opcje udostępniania treści i rozszerzone SharePlay.

Foto: Apple

Krótko po wysłaniu wiadomości za pomocą poczty elektronicznej można cofnąć ten proces poprzez dotknięcie pola "Odwołaj wysyłanie", które wyświetla się na chwilę w dolnej części programu pocztowego. Opcja ta jest już dostępne na innych skrzynkach (np. tej Microsoftowej), ale dobrze, że zawitała też na iOS-a.

Foto: Apple

iOS 16 z dokładniejszym systemem rozpoznawania mowy

Aktualizacja iOS 16 sprawia, że ​​funkcja rozpoznawania mowy jest bardziej odpowiednia do codziennego użytku w wielu miejscach. Opcja ta powinna automatycznie ustawiać znaki interpunkcyjne i emotikony. Klawiatura pozostaje widoczna nawet podczas dyktowania. Ułatwia to na przykład wpisywanie specjalnych terminów technicznych i ręczne poprawianie poszczególnych słów. Siri będzie się również lepiej komunikować w przyszłości — pojawi się możliwość wysyłania wiadomości bez potwierdzenia za pośrednictwem asystenta głosowego.

Foto: Apple

iOS 16 to również zmodernizowany CarPlay

Dużym krokiem jest zaprezentowana nowa generacja CarPlay. Dzięki szyfrowanej komunikacji bezpośrednio z elektroniką pokładową pojazdu, na dużym ekranie CarPlay powinny być wyświetlane ważne informacje o podróży, takie jak aktualna prędkość i przyspieszenie. Jednak nowy system zawiera również świeże oprogramowanie w samym samochodzie, a szczegółowe zapowiedzi powinny pojawić się jeszcze jesienią 2022 roku.

Aktualizacja iOS 16 ze wsparcie dla standardu Matter

Nowa aplikacja Home ma na celu ułatwienie sterowania sprzętami stworzonymi z myślą o inteligentnym domu. Pozwala na to nie tylko wyraźniejszy wyświetlacz, ale także nowa i bardziej niezawodna architektura oprogramowania. Wsparcie dla standardu inteligentnego domu Matter ma nastąpić wraz z późniejszymi aktualizacjami dla iOS 16, ale nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi.

iOS 15 nie dla kilkuletnich iPhone’a SE i 6s. Nie powinno to już nikogo dziwić

Apple porzuci aktualizacje oprogramowania iOS dla iPhone’a SE z 2016 roku oraz iPhone’a 6s. Wszystko to stanie się w tym roku i jesteśmy już tego prawie pewni. Mamy bowiem kolejny raport, który potwierdza niniejsze doniesienia, aczkolwiek to nie jedyna informacja, o której warto wspomnieć.

iOS 15 pojawi się na WWDC 2021

Rok 2021 dopiero się rozpoczął, ale jeśli spojrzymy uważnie w kalendarz, to dostrzeżemy, że jesteśmy już bliżej końca stycznia niż jego początku. Oznacza to, że do konferencji WWDC 2021 pozostało mniej niż pół roku.

Właśnie w okolicach czerwca Apple corocznie przygotowuje wydarzenie dla deweloperów z całego świata, na którym prezentuje nowości w swoim oprogramowaniu. Oczywiście same finalne uaktualnienia pojawiają się dopiero na jesieni, aczkolwiek już w połowie roku widzimy prawie pełen zarys zmian i udoskonaleń.

Tym razem zapewne będzie podobnie. Jedyna różnica, która wydarzyła się w 2020 roku to fakt, że konferencja była w pełni zdalna. Oznacza to, że Apple z powodu pandemii nagrało wcześniej materiał i odtworzyło go dopiero we właściwym dniu.

Wszystkie najważniejsze wydarzenia i nowości w 2020 roku Apple prezentowało właśnie w ten sposób. Jeśli spojrzymy na obecną sytuację na świecie, to zauważymy, że prawdopodobieństwo takiej samej, wirtualnej konferencji bez udziału publiczności jest prawie pewne także i obecnym roku.

iOS 15 bez wsparcia dla trzech iPhone’ów

Przyznajmy to jasno – Apple przyzwyczaiło nas przez lata, że dosyć długo wspiera leciwe smartfony. Prawda jest taka, że cykl aktualizacji iPhone’ów od jakiegoś czasu wyklarował się na około 5 lat. Tak więc od kilku lat śmiało możemy sobie zdawać sprawę z tego, że kilkuletnie smartfony z logiem nadgryzionego jabłka będą otrzymywać dostęp do najnowszego oprogramowania. Jednak kiedy stuknie im magiczna „piątka” to trzeba spodziewać się ostatniego uaktualnienia przygotowanego dla takiego urządzenia.

Nie inaczej będzie tym razem. Już kilka miesięcy temu pojawiły się plotki, że Apple porzuci wsparcie dla iPhone’a 6s. Z nowym rokiem informacja ta ponownie rozgrzewa sieć, ale tym razem za sprawą takiego raportu podanego przez francuskie źródło. Według tychże plotek iOS 15 nie zainstalujemy na:

iPhone 6s,

iPhone 6s Plus,

iPhone SE (2016).

Wszystkie trzy wyżej wymienione urządzenia mają jedną cechę wspólną – są napędzane przez procesor Apple A9. iPhone 6s i 6s Plus pojawiły się na rynku w 2015 roku, a więc jak dobrze policzymy – aż 6 lat temu! iPhone SE zadebiutował rok później, ale czeka go ten sam los ze względu na leciwe komponenty, które rzecz jasna mogłyby pewnie pociągnąć iOS 15, ale sama płynność i jakość działania oprogramowania mogłaby być rozczarowująca.

iPhone 7, 7 Plus oraz wszystkie smartfony nowsze niż ten model już bez problemu powinny otrzymać aktualizacje do iOS 15.

iPadOS 15 też nie będzie dla wszystkich tabletów

Od jakiegoś czasu Apple rozgranicza wydawanie iOS na system dla iPhone’ów oraz przygotowuje oprogramowanie iPadOS dla tabletów, który de facto bazuje na iOS-ie. W praktyce oznacza to, że najprawdopodobniej iPadOS 15 również nie będzie dostępny dla kilku urządzeń. Poniżej ich lista:

iPad Air 2 (2014)

iPad mini 4 (2015)

iPad 5 (2015)

iPad mini 4 posiada bowiem układ A8, iPad Air 2 A8X, zaś iPad 5 układ A9, który jak wiemy nie będzie już obsługiwany przez chociażby iOS 15. Wszystkie pozostałe tablety powinny móc bez problemu otrzymać aktualizacje do iPadOS 15.

Źródło

Leave a Comment