Czas wyrzucić laptopa. iPad z powodzeniem zastąpi komputer

Do niedawna rzucenie w sieci hasła, że jest się „iPad only” wzbudzało podziw i szacunek. Wynikało to zapewne z trudności, jakie na swoje barki brali użytkownicy wybierający tablet Apple jako swój jedyny „komputer”. Podziwiano ich za dźwiganie całego cyfrowego świata w niewielkich rozmiarów iPadzie. Trzeba szczerze przyznać, że wiązało się to z wieloma

niedogodnościami. Pojawienie się nowych iPadów z gładzikiem sprawia, że dziwakami w niedalekiej przyszłości okażą się ci, którzy korzystają z laptopów. iPad za chwilę stanie się pełnoprawnym komputerem.

Myszka w iPadzie

To, co na starcie skreślało dla wielu użytkowników iPada jako narzędzie pracy, to brak precyzyjnego narzędzia wskazującego. Rysik jest ciekawym akcesorium, ale nie jest idealnym rozwiązaniem. Do tego dochodzą nasze przyzwyczajenia do myszki i kursora, a te nabywane przez lata jako sposób komunikacji z komputerem stanowiły potężną barierę podczas obsługi

aplikacji. Idą jednak zmiany, których efekt odciśnie się na sposobie obsługi iPada. Apple pokazał klawiaturę z gładzikiem do swojego tabletu. Naturalną myślą jest, że razem z powierzchnią dotykową, jaką mamy w laptopach, iPady powinny otrzymać kursor. I tak się stanie. Zmieni to całkowicie sposób obsługi tego urządzenia i zbliży go do znanych nam komputerów. Wprowadzenie gładzika w iPadzie wpłynie również na zmiany w samym

systemie operacyjnym tego urządzenia. Już niebawem drogi iOS oraz iPadOS rozejdą się jeszcze wyraźniej, równocześnie przybliżając się funkcjonalnością do macOS.

iPadOS to macOS

Apple bardzo chce, aby iPadOS stał się nowym systemem macOS. Nie bez powodu system tabletów otrzymał zupełnie nową nazwę, a iOS został tylko dla iPhone’a. W Cupertino wkłada się wiele wysiłku, żeby iPad mógł wyrosnąć na urządzenie samowystarczalne. Wielozadaniowość systemu to pierwsza cecha, która ma udowodnić, że nowe tablety podołają potrzebom wszystkich użytkowników. Równoczesne działanie kilku programów i

rozmieszczanie ich obok siebie na ekranie ma przybliżyć nam świat okien z macOS. Kolejnym wyzwaniem są aplikacje. I tutaj Apple odrabia doskonale lekcję, która przyczyniła się do popularyzacji iPhone’a. Tym razem jednak należało przekonać starych twórców aplikacji, aby programy znane z komputerów zaczęli przenosić do świata iPada. Apple pozyskało w

ostatnim czasie kilka znanych firm, między innymi Adobe i Microsoft. Zarówno Photoshop, jak i pakiet Microsoft Office trafiają na nowy iPadOS. Dzięki takim krokom zaciera się powoli różnica między starym macOS a nowym iPadOS.

iPad to najpopularniejszy tablet

Apple sprzedaje najwięcej tabletów na świecie. To zdanie może brzmi zbyt banalnie, a powinno wybrzmieć raczej… miażdży konkurencję. Według IDC na świecie w 2019 roku 34,6% to tablety Apple. Firma dostarczyła ich prawie 50 milionów w zeszłym roku. Aby lepiej zobrazować pozycję Apple jako lidera, podsunę Wam wynik drugiej firmy w rankingu. Samsung wprowadził w tym samym czasie na rynek 21,7 miliona tabletów. Apple widzi w iPadzie ogromny potencjał, chociaż z drugiej strony dostrzega problem, jak poprawić wyniki przychodów w tabelkach Excela. W pierwszym kwartale 2020 roku iPad to „zaledwie” 5,9 miliarda dolarów sprzedaży netto. iPhone w tym czasie zarobił 55,9 mld dolarów. Dziś

przychody z iPadów określa się na poziomie 7% wszystkich produktów w ofercie firmy. iPad jest już gotowy, aby stać się następcą laptopów. Ma wydajny procesor ARM pozwalający obsługiwać coraz bardziej wymagające oprogramowanie. Pojawia się coraz więcej firm tworzących zaawansowane programy do profesjonalnych zastosowań. Istnieje również potencjał sprzedażowy i Apple nie omieszka wykorzystać go do podniesienia swoich

przychodów.

Do niedawna brakowało tylko jednego elementu, który powstrzymuje część użytkowników do przesiadki na iPada – wsparcia dla myszki w nowym iPadOS. W maju bariera ta zostanie złamana. Apple pokazało nową klawiaturę z gładzikiem oraz portem USB-C do którego będzie

można podłączyć zewnętrzne akcesoria. Ten ruch da Apple znaczną przewagę na rynku komputerów. Oferując użytkownikom tabletów takie same możliwości, jakie mają laptopy, w dość sprytny sposób Apple jest w stanie zastąpić komputery swoimi iPadami.

iPad z klawiaturą zamiast MacBooka Air?

Jak sam widzisz, zasadniczą różnicą pomiędzy fabryczną klawiaturą MacBooka a klawiaturą Magic dla iPada jest możliwości odczepienia tej drugiej w dowolnym momencie. Faktem jest jednak, że klawiatura Magic nie znajduje się na standardowym wyposażeniu iPada. Jeśli zechcesz korzystać z iPada i klawiatury jednocześnie, musisz się liczyć z dodatkowym wydatkiem.

Wielkość i parametry wyświetlacza

Różnica w wielkości ekranu pomiędzy tabletem iPad Pro 12.9 a 13,3-calowym laptopem MacBook Air M1 wynosi zaledwie 0,4 cala. To bardzo niewiele, dlatego w porównaniu obu urządzeń ze względu na ekran trzeba wziąć pod uwagę pozostałe parametry wyświetlacza.

Pod wieloma względami to ekran iPada jest zdecydowanie lepszy. Najbardziej oczywistym potwierdzeniem tej tezy jest ponadprzeciętna częstotliwość odświeżania obrazu w tablecie Apple iPad Pro, wynosząca aż 120 Hz. Tak wysoki parametr przekłada się na wyjątkowo płynne przewijanie obrazu podczas przeglądania treści, a także wysoką płynność podczas odtwarzania materiałów wideo. Ekran w Macbooku oferuje natomiast odświeżanie na poziomie 60 Hz. Nadal jest to wystarczająca wartość, ale porównując oba urządzenia obok siebie zobaczysz różnicę – oczywiście na korzyść iPada.

Wyświetlacz iPada Pro jest też nieco ostrzejszy od wyświetlacza zamontowanego w laptopie MacBook Air (ma rozdzielczość 2732 na 2048 pikseli kontra 2560 na 1600 pikseli). Nowy iPad Pro 2021 osiąga także wyższą jasność (600 nitów vs 400 nitów w przypadku MacBooka Air). Co więcej, ekran nowego iPada Pro został wykonany w nowoczesnej technologii mini-LED, która cechuje się doskonałym kontrastem i niezwykle głęboką czernią.

Dostępne porty

W tej kategorii iPad Pro z oczywistych przyczyn jest na straconej pozycji. Jako urządzenie typowo mobilne, tablet posiada tylko jedno złącze USB-C. Dla porównania MacBook Air został wyposażony w dwa porty Thunderbolt / USB 4 oraz klasyczne gniazdo słuchawkowe.

Wydajność

Biorąc pod uwagę wydajność, należy porównać najnowsze modele obu urządzeń, czyli iPada Pro z procesorem Apple M1 oraz MacBooka Air z tym samym procesorem, czyli autorską jednostką M1 od Apple.

Tablet iPad Pro M1 jest dostępny w dwóch wersjach pamięciowych RAM: 8 GB i 16 GB. W takich samych konfiguracjach występuje MacBook Air M1. Testy wydajnościowe obu urządzeń z tym samym procesorem wskazują na minimalną przewagę laptopa. Dla odmiany przewaga na korzyść iPada Pro występuje przy porównaniu procesorów graficznych (GPU). Jest to spowodowane mniejszą liczbą rdzeni procesora graficznego w podstawowej wersji laptopa MacBook Air (7 rdzeni kontra 8 rdzeni w iPadzie Pro).

W praktyce wydajność obu procesorów jest porównywalnie wysoka, dlatego testy wydajnościowe raczej nie powinny mieć decydującego głosu w pojedynku iPad Pro M1 vs MacBook Air M1.

System operacyjny

Główną różnicą software’ową przy porównaniu iPada z MacBookiem jest rodzaj systemu operacyjnego. Każde z tych urządzeń posiada dedykowany mu system. W przypadku tabletu jest to iPadOS, natomiast w przypadku MacBooka – macOS. Oprócz ww. istnieje jeszcze iOS, który znajduje się na pokładzie smartfonów iPhone.

Wyróżnikiem systemu iPadOS jest możliwość korzystania z kursora (po podłączeniu myszki) oraz zgodność z dedykowanymi gadżetami jak np. rysik Apple Pencil. Z kolei funkcja Sidecar umożliwia rozszerzenie lub sklonowanie ekranu z dowolnego komputera Mac. Jeśli wybierzesz tablet iPad, nowy system iPadOS będzie od nowości na jego pokładzie.

Zobacz także: Skróty klawiszowe MacBooka - 15 najważniejszych kombinacji, które musisz znać!

Czas pracy na baterii + inne funkcje

Deklarowany przez Apple czas pracy na baterii wynosi 10 godzin dla iPada Pro M1 (korzystanie z Wi-Fi / oglądanie filmów) oraz 15 godzin dla MacBooka Air M1. W tej kategorii zwycięzcą jest MacBook Air.

Natomiast niewątpliwą przewagą iPada Pro nad MacBookiem jest możliwość robienia zdjęć o wysokiej jakości. Najnowszy iPad Pro M1 (5. generacji) posiada podwójny aparat z obiektywem szeroko- i ultraszerokokątnym – o rozdzielczościach odpowiednio 12 i 10 megapikseli. MacBook Air został natomiast wyposażony w klasyczną kamerę nad ekranem o podstawowej rozdzielczości HD (720p).

co wybrać na studia?

Studiowanie bez solidnego komputera może być mocno utrudnione, a w kontekście zajęć zdalnych – wręcz niemożliwe. Student ma jednak sporo potrzeb, których nie zaspokoi komputer stacjonarny na biurku. Dlatego może warto pomyśleć o wyborze iPada?

Każdemu studentowi potrzebne jest urządzenie wydajne, szybkie, ale przede wszystkim mobilne. Sprzęt, który bez trudu zabierze ze sobą na zajęcia, do biblioteki, czy przygotowując się do sesji ze znajomymi z roku. Komfort użytkowania w połączeniu z najlepszymi osiągami oferuje gama tabletów od Apple.

Komputer stacjonarny, laptop czy tablet?

Zacznijmy od porównania przydatności na studiach tradycyjnego PC, laptopa oraz tabletu. Pierwszy od razu odpada z wyścigu, ponieważ komputera stacjonarnego nigdzie go ze sobą nie zabierzemy. Laptopy są już zdecydowanie bardziej mobilne, jednak w przypadku tego rodzaju sprzętu musimy już na początku dokonać ważnego wyboru – czy stawiamy na lekki notebook, który może mieć pewne ograniczenia pod względem wydajności, czy też kupujemy mocny, często gamingowy laptop. Ten jednak będzie zabierał sporo miejsca, a na baterii wytrzyma co najwyżej pojedynczy wykład.

Urządzeniem łączącym mocne podzespoły oraz mobilność jest tablet, który w zdecydowanej większości codziennych zadań oferuje funkcjonalność komputera. Zamiast coś poświęcać lub kupować kilka urządzeń, zdecydowanie prościej zaopatrzyć się w iPada. Dlaczego warto zwrócić uwagę na tablet od Apple?

Praktyczne oprogramowanie od Apple

Większość tabletów, które znajdziemy na rynku, posiada system Android. Oprogramowanie od Google’a dobrze sprawdza się jako centrum rozrywki, jednak nie wszystkie modele radzą sobie z pracą nad dokumentami czy prezentacjami. Przekonał się o tym każdy, kto próbował edytorów tekstu dostępnych w Sklepie Play. Naturalnie na rynku spotkać może również tablety z systemem Windows, jednak szybko odczujemy, że produkt Microsoftu jest dedykowany komputerom stacjonarnym i laptopom, przez co wygoda użytkowania go na tablecie bywa różna.

W iPadach znajdziemy system iPadOS, który jest swego rodzaju ewolucją systemu iOS. Oznacza to, że funkcjonalność dostosowana jest do tabletu, obsługi dotykowej oraz wszelkich innych możliwości urządzenia mobilnego, choć sam system zaprojektowano tak, aby stanowił również pewnego rodzaju hybrydę z systemem macOS z komputerów Apple. Mając rysik, który dostępny jest także dla podstawowych wersji iPada, urządzenie może zastąpić tradycyjny zeszyt czy notatnik. Robienie odręcznych notatek jest obecnie tak precyzyjne, jak pisanie po kartce papieru. A jeśli szybciej piszemy na klawiaturze? To również nie jest problem, ponieważ klawiatura od Apple (lub inna wykorzystująca Bluetooth) dostarcza nam niezbędnych klawiszy fizycznych, ale też pozwala ustawić sobie sprzęt tak, żeby notowanie, rysowanie lub oglądanie było jak najbardziej wygodne.

iPad – wydajność godna uwagi

W przeciwieństwie do większości tabletów dostępnych na rynku, iPad nawet w najbardziej podstawowych wersjach oferuje bardzo dużą wydajność. Możemy płynnie pracować z kilkoma aplikacjami otwartymi jednocześnie, np. robiąc notatki, prowadząc wideorozmowę oraz szukając informacji w sieci. Wartością dodaną jest też możliwość błyskawicznej synchronizacji danych iPada z iPhonem oraz pozostałymi urządzeniami Apple, dzięki czemu nawet jeśli nie mamy tabletu przy sobie, wciąż możemy przeglądać np. notatki lub prezentacje zapisane na drugim sprzęcie.

Niewiele tabletów na rynku oferuje też tak pojemną pamięć. iPad Pro posiada aż 1 TB pamięci na dysku, co pozwala przechowywać na urządzeniu znacznie więcej, niż tylko materiały z wykładów. Podczas codziennego poruszania się między zajęciami, niezwykle ważnym aspektem jest akumulator. Z iPadem możesz przez cały dzień pracować wyłącznie na baterii, która wytrzymuje do 10 godzin sporządzania skrupulatnych notatek na zajęciach. Sprzęt od Apple jest też solidnie zabezpieczony. Wszystkie iPady wyposażone są w czytnik linii papilarnych lub Face ID, które dopuszczą do użytkowania wyłącznie właściciela. Nie ma zatem obaw, że jakiekolwiek prywatne dane wpadną w niepowołane ręce.

Moc programów bez dodatkowych kosztów

System operacyjny iPadOS dostarcza nie tylko przyjaznego tabletom środowiska, ale umożliwia korzystanie z szeregu przydatnych na studiach aplikacji, bez których nie powstałaby żadna praca zaliczeniowa czy prezentacja na zajęcia. Darmowe aplikacje biurowe z pakietu iWork zapewniają praktycznie pełnię niezbędnych narzędzi do efektywnej nauki. Pages, Numbers i Keynote to edytor tekstu, program do arkuszy kalkulacyjnych oraz kreator prezentacji, które każdy posiadacz iPada otrzymuje bez dodatkowych wydatków. To bardzo atrakcyjne rozwiązanie, chociażby w porównaniu do kosztu rocznej subskrypcji pakietu Office 365, który oczywiście również dostępny jest na urządzeniach Apple.

W iPadzie możemy zainstalować też polecaną przez Apple aplikację Flow by Moleskine, dzięki której możemy prowadzić swój elektroniczny notes. Dla tych, którzy podchodzą do studenckich notatek bardziej twórczo, polecamy np. Adobe Photoshop Sketch – aplikację umożliwiającą rysowanie i malowanie prawdziwych, artystycznych dzieł. Do tego w App Store znajdziemy cały szereg przydatnych aplikacji, które pomogą nie tylko w pracy, ale też codziennej organizacji i zasłużonej rozrywce.

Jaki iPad wybrać?

Jeśli już przekonaliśmy się, że iPad to optymalny wybór na studia, pozostaje ostatni z dylematów. Na jaki model się zdecydować? W tej kwestii mamy cztery warianty, z których każdy ma swoje zalety. Podstawowy iPad dziewiątej generacji to 10-calowy tablet z wyświetlaczem LED Retina z technologią IPS i pojemnością do 128 GB. Działa zarówno z rysikiem, jak i klawiaturą. iPad posiada aparat 8 MP z tyłu i 1,2 MP z przodu. Tak jak pozostałe modele, podstawowy iPad ma wbudowany modem LTE. Wyróżnia go cena, gdyż to najtańszy dostępny model.

Konkurencyjny cenowo jest iPad Mini, który posiada 8,3-calowy wyświetlacz, przez co jest najbardziej mobilnym modelem od Apple. Ma też nieco większą pamięć – do 256 GB. iPad Air to również niezwykle ciekawa propozycja, w szczególności, gdy ekran iPada mini jest dla Ciebie zbyt mały, a iPad 9-tej generacji oferuje zbyt mało mocy.

Nad tą trójką króluje jednak flagowy model – iPad Pro, czyli najmocniejszy i największy tablet od Apple. Wyświetlacz 12,9 cala, pamięć do 1 TB, bezpieczeństwo i prywatność danych dzięki Face ID oraz aparat 12 MP to pierwsze parametry, które przewyższają pozostałe modele. Testy wydajności również potwierdzają, że model Pro sprosta wszystkim zadaniom.

Zanim rozpocznie się nowy rok akademicki, warto podjąć decyzję, czy wybieramy kompromisowy laptop, niepraktyczny PC czy wydajny tablet. Nie zwlekaj z decyzją i skorzystaj z promocji Back To School, która obniża ceny na wiele produktów Apple, w tym kultowe iPady.

Leave a Comment