iOS 16 - czy warto już zaktualizować iPhone'a?

W dniu premiery zainstalowaliśmy iOS 16 na iPhone 11. Po dwóch tygodniach odpowiadamy czy warto już aktualizować sprzęt.

Apple od zeszłego roku nie wymusza na swoich użytkownikach instalacji najnowszych wersji systemu operacyjnego. Razem z iOS 16 wydano aktualizację do iOS 15.7. Dodatkowo to właśnie iOS 15.7 jest domyślnie proponowaną aktualizacją dla wszyskich użytkowników iPhone 13 oraz starszych modeli. Dopiero dodatkowe kliknięcie w ustawieniach pozwala pobrać i zainstalować iOS 16.

iOS 16 to udana aktualizacja fot. Daniel Olszewski / Computerworld

W dniu premiery pobrałem paczkę z aktualizacją na iPhone'a 11. Przez ostatnie dwa tygodnie obserwowałem urządzenie oraz zachowanie systemu. Czy warto już aktualizować iPhone'a do iOS 16?

Zobacz również: Znamy zwycięzców tegorocznych nagród Apple Store Award Największe przewagi Androida nad iOS w biznesie Microsoft uśmierca dwie funkcje pakietu Office

iOS 16 - mnogość personalizacji i dużo drobnych zmian

iOS 16 to duża aktualizacja przyrostowa, która wprowadza wiele nowych opcji, ale dla większości użytkowników można ją opisać jednym zdaniem - "iPhone otrzymał zupełnie nowy, konfigurowalny ekran blokady".

Fakt - Apple znacząco zmodyfikowało ekran blokady i wprowadziło opcje personalizacji, które jeszcze kilka miesięcy temu były nie do pomyślenia - użytkownicy mogą dostosowywać według własnych potrzeb kolorystykę czcionek z wykorzystaniem gamy kolorów HEX, co w przypadku Apple jest dużym odstępstwem od normy.

W praktyce iOS 16 otrzymało wiele ciekawych ulepszeń, które wpływają na komfort użytkowania urządzenia.

1. Ekran blokady najważniejszą nowością

Po wielu latach z klasycznym ekranem blokady Apple postanowiło dogonić konkurencję i odpowiedzieć na potrzeby swoich użytkowników. Ekran blokady w iOS 16 jest w pełni konfigurowalny.

Wybór ekranów blokady fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Apple przygotowało wiele dedykowanych kompilacji. Możemy wykorzystać animację pogody, emoji, zdjęcia, piękne widoki z kosmosu, a nawet rybkę, która była domyślną tapetą w pierwszym iPhone wprowadzonym na rynek w 2007 roku.

Przykładowy ekran blokady fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Użytkownicy otrzymali możliwość konfiguracji dodatkowych widgetów - ilość na ekranie niestety jest ograniczona oraz zmianę stylu zegara. Całość można dostosowywać kolorystyczne do tapety.

Powiadomienia przeniesiono na dół - rozwiązanie to znane jest użytkownikom smartfonów Samsunga.

Przykładowy ekran blokady fot. Daniel Olszewski / Computerworld Przykładowy ekran blokady fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Niezmienione pozostały skróty - do uruchomienia latarki oraz wywołania aparatu.

Nowością jest fakt, że możemy posiadać wiele ekranów blokady, a na dodatek dopasowywać je do trybu działania smartfona np. posiadać inny ekran blokady w godzinach pracy oraz czasie wolnym. Otwiera to zupełnie nowe możliwości konfiguracji smartfona do naszych potrzeb i ułatwia oddzielnie życia zawodowego od prywatnego.

Na ekranie blokady wyświetlają się także wydarzenia na żywo np. wyniki meczów. Opcja ta pojawi się w naszym kraju z opóźnieniem - aktualnie działa w Stanach Zjednoczonych.

W przyszłości (po aktualizacji aplikacji klienckich) na ekranie blokady wyświetlać się będzie np. czas przyjazdu taksówki lub jedzenia zamówionego online.

2. Ulepszony tryb skupienia

Przy okazji premiery iOS 16 udoskonalono tryb skupienia. Opcja ta powinna przydać się w smartfonach wykorzystywanych biznesowo oraz prywatnie. Użytkownik może wybrać programy i kontakty, z których będzie otrzymywać powiadomienia w danych godzinach. Całość zintegrowano oczywiście z nowym ekranem blokady, który pozwala łatwo rozpoznać w którym z trybów znajduje się aktualnie nasz smartfon..

Pomiędzy trybami skupienia możemy łatwo przechodzić z wykorzystaniem ekranów blokady. To znaczne ułatwienie względem poprzedniego działania funkcji tryb skupienia.

Ekran domowy pozostał praktycznie niezmodyfikowany - jedyna różnica to skrót do Spotlight na dole fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Rozwiązanie zostało również wzbogacone o filtrowanie rozpraszających treści w aplikacjach firmy Apple. Sztuczna inteligencja dba o to, aby w czasie wolnym nie wyświetlać służbowych wiadomości e-mail oraz na odwrót.

3. Procenty baterii na pasku powiadomień

Po pięciu latach od debiutu iPhone'a X firma Apple zdecydowała się na przywrócenie procentowej informacji o statusie naładowania baterii na smartfonach wyposażonych w ekran z wycięciem lub Dynamic Island. Większość smartfonów z notchem może teraz wyświetlać procentowy status naładowania baterii - rozwiązanie to znany ze starszych modeli z Touch ID i przyciskiem Home.

Funkcja dostępna jest na większości smartfonów z ekranem OLED oraz Face ID. Ze względu na niską rozdzielczość nie uświadczymy jej w modelach Xr i 11, a ze względu na małą powierzchnię ekranu w 12 mini oraz 13 mini.

4. Inteligentne wycinanie obiektów z fotografii

iOS 16 posiada ciekawą funkcje obsługiwaną przez procesor neuronowy iPhone'a. Z poziomu dedykowanej aplikacji do przeglądania zdjęć - Zdjęcia możliwe jest bardzo dokładne wycinanie obiektów ze zdjęć np. ludzi czy zwierząt.

iOS 16 oferuje zaktualizowaną wyszukiwarkę fot. Daniel Olszewski / Computerworld

5. Nowe funkcje wbudowanej aplikacji pocztowej

Wraz z iOS 16 doczekaliśmy się dużej aktualizacji aplikacji Poczta, która służy do obsługi wiadomości e-mail. Apple postnawoił dodać do niej opcje, które są na porządku dziennym w aplikacjach klienckich takich jak Outlook, Thunderbird czy Gmail.

Po aktualizacji do iOS 16 posiadacze smartfonów iPhone mogą skorzystać z opcji cofania wysyłania, planowania wysyłki wiadomości, śledzenia wątków oraz dodawania linków z podglądem. Dzięki tym opcjom nie trzeba już szukać alternatywnych klientów poczty e-mail.

5. Funkcje zdrowotne z Apple Watch na smartfonach iPhone

Apple od wielu lat kładzie nacisk na zdrowie swoich użytkowników. Dotychczas skupiano się na funkcjach zdrowotnych w zegarkach Apple Watch, które są naturalnym rozszerzeniem iPhone'a. W iOS 16 zdecydowano się udostępnić aplikację Sprawność dla użytkowników iPhone'a, którzy nie posiadają zegarków Apple Watch.

Program pozwala śledzić aktywność oraz realizować cele sportowe.

6. Kontrola bezpieczeństwa i tryb Lockdown

Apple nie zapomniało również o bezpieczeństwie oraz ochronie prywatności swoich użytkowników. iOS 16 wprowadza kontrolę bezpieczeństwa, która pozwala wycofać uprawnienia przyznane innym osobom oraz innym urządzeniom Apple. Dzięki tej funkcji zminimalizujemy ryzyko przejęcia konta po kradzieży sprzętu.

Tryb lockdown fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Pojawił się również tryb Lockdown, który jest odpowiedzią na wykorzystanie oprogramowania szpiegowskiego Pegasus. Oddziela on aplikacje firm trzecich od systemu operacyjnego oraz ogranicza działanie usług Apple.

iOS 16 to aktualizacja, którą warto zainstalować

iOS 16 to udana ewolucja systemu operacyjnego iPhone'a. Najbardziej innowacyjną funkcją jest zupełnie nowy ekran blokady, ale nie brakuje wielu ciekawych dodatków. Cieszy fakt, że Apple nadal dba o bezpieczeństwo, prywatność i zdrowie swoich użytkowników. Podczas ostatnich dwóch tygodni nie zauważyłem żadnych niepokojących objawów, a trzy letni iPhone 11 nadal działa tak samo szybko jak podczas dnia premiery.

Blisko połowa użytkowników nie aktualizuje iPhone'ów. Co za marnotrawstwo!

iOS 13 został wydany 19 września, więc użytkownicy mieli sporo czasu na przeprowadzenie aktualizacji. Bardzo dużo z nich z jakiegoś powodu zdecydowało się jednak tego nie robić.

iOS 13: Apple publikuje nowe statystyki

Dane zostały zebrane 15 października. Najciekawiej prezentują się te obejmujące iPhone'y i iPady wydane w ciągu ostatnich czterech lat. Mowa bowiem o urządzeniach, w przypadku których wsparcie aktualizacyjne jeszcze się nie zakończyło.

Statystyki dotyczące iPhone'ów prezentują się tak:

... a dane na temat iPada tak:

Nie wygląda to najlepiej

Jasne - ponad 50 proc. rynku niespełna miesiąc po premierze to wynik, o którym Google może pomarzyć. W przypadku Androida problem stanowi jednak sama dostępność aktualizacji.

Apple tego problemu nie ma. Wszystkie iPhone'y z ostatnich załapały się na nową wersję systemu tego samego dnia, w połowie września. Tymczasem miliony osób mają to najwidoczniej w nosie.

Mało tego - 7-8 proc. użytkowników nie aktualizowało swoich iPhone'ów i iPadów conajmniej od roku!

Dlaczego ludzie nie aktualizują urządzeń?

Powodów może być kilka.

Po pierwsze - część osób zapewne zwyczajnie nie zawraca sobie głowy aktualizacjami. Bo wiecie - wszystko działa, a nowych funkcji nie potrzebują.

Po drugie - sporo użytkowników świadomie zwleka z aktualizacją w oczekiwaniu aż Apple załata błędy. A tych w iOS-ie 13 było na początku sporo.

Po trzecie - barierę nie do przeskoczenia stanowić może... ilość pamięci. Przeprowadzenie aktualizacji wymaga ok. 2,5 GB wolnej przestrzeni. Na urządzeniach z 32 czy 64 GB pamięci może być o to trudno.

To zwyczajne marnotrawstwo

Jeśli jest coś, co usprawiedliwia wysoką cenę iUrządzeń, jest to rewelacyjne wsparcie aktualizacyjne. Możliwość korzystania z najnowszej wersji systemu to atut nie do przecenienia.

A iOS 13 wnosi akurat sporo nowości, na czele z ciemnym motywem. Nie mówiąc już o iPadOS-ie, który sprawia realnie, że tablet staje się nowym urządzeniem.

Ponadto dwa ostatnie wydania systemu były mocno skupione na poprawie wydajności. Już tylko z tego względu warto przeprowadzić aktualizację.

iOS 16 recenzja. Nie potrzebujesz nowego iPhone'a

iOS 16 zmierza ku wersji stabilnej. Jakie nowości przygotowało Apple? Przyglądamy się tym zmianom w iOS 16. Co nowego jest wartego uwagi? Czy należy aktualizować?

Nie znamy jeszcze oficjalnej daty udostępnienia iOS 16 wszystkich użytkownikom, ale niebawem zostanie ona podana (prawdopodobnie 7 września, podczas konferencji Apple z nowymi iPhone'ami). Ale czy jest na co czekać? Nowe ekrany blokady są imponujące, bo dają swobodę personalizacji, jakiej na iOS-ie jeszcze nie było. Z drugiej strony, pozostałe nowości nie wpłyną aż tak bardzo na Waszą codzienność.

Które z nich są rzeczywiście warte uwagi? Użytkownicy iMessage będą zadowoleni z opcji cofania wysłania i edycji wiadomości, iOS wreszcie pozwoli włączyć wskaźnik procentów naładowania baterii, a edycje na zdjęciach można kopiować pomiędzy fotografiami. Czy należy więc spieszyć się z aktualizacją? Możecie poczekać, ale koniec końców lepiej będzie zainstalować aktualizację. Po więcej zapraszamy do materiału wideo :)

iOS 16 - lista wspieranych modeli

iOS 16 to solidna paczka nowości dla iPhone'a, ale tym razem Apple nie wspiera tak dużej liczby starszych modeli. Obsługiwane są tylko modele powyżej iPhone 8, oto lista:

Leave a Comment