Przewodnik po głównych liniach laptopów i tabletów Apple

Przewodnik po głównych liniach laptopów i tabletów Apple

W ostatnim czasie opublikowaliśmy wiele materiałów z analizami linii produktowych wszystkich znaczących producentów laptopów i komputerów. Jeśli chodzi o Apple, okazało się, że schemat nie działa. Faktem jest, że „jabłko”, od którego z przyzwyczajenia oczekuje się rewolucji w dziedzinie budowy smartfonów, starają się wywołać tę właśnie rewolucję na rynku laptopów. Kilka lat temu rozpoczęli piosenkę „iPad to twój następny komputer”, a w 2020 roku zdjęli swoje laptopy i komputer stacjonarny Mac Mini z igły Intela, zastępując je praktycznie tymi samymi procesorami mobilnymi, które można znaleźć w iPhone'ach i iPadach. Patrząc na to wszystko postanowiliśmy zrobić ogólny test na temat wszystkich rodzin urządzeń komputerowych Apple, wrzucając do jednego garnka zarówno tablety, jak i laptopy tej firmy. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć całą tę różnorodność, usiądź wygodnie, teraz jest najlepszy czas.

laptopy

Zacznijmy od laptopów. Właśnie rozmawialiśmy o przejściu na procesor mobilny M1, jeśli potrzebujesz szczegółów, spójrz na link. Zwracamy tylko uwagę, że teraz w sprzedaży można kupić zarówno klasycznego MacBooka z procesorem Intel, jak i identycznego laptopa z chipem Apple M1. Jest to jednoukładowy SoC, który może obsługiwać aplikacje iOS i już wygląda na potężnego konkurenta dla flagowych procesorów Core i7-1185G7 i i9-10900K. Ale to dopiero początek, większość oprogramowania na MacOS nie została również zoptymalizowana pod kątem procesorów ARM.

MacBook Air : klasyk ultrabooka

Być może to MacBooka Air można nazwać trendsetterem dla ultrabooków. Na początku 2010 roku wraz z Intelem wpadli na pomysł, aby skrzyżować MacBooka z iPadem i zobaczyć, co się stanie. Rezultatem jest niezwykle cienki i stylowy aluminiowy laptop z najfajniejszym 13-calowym wyświetlaczem Retina i wieloma przydatnymi drobiazgami, takimi jak skaner linii papilarnych lub najwygodniejszy touchpad Force Touch. W przeciwieństwie do netbooków MacBook Air odmówił poświęcenia rozmiaru klawiatury i jakości wyświetlacza na rzecz kompaktowości, która odegrała decydującą rolę w jego sukcesie. Oceńcie sami, jeśli chodzi o żywotność baterii, chłodzenie wyświetlacza, jakość aluminiowej obudowy i pozostałych atrybuty, to właściwie ten sam MacBook Pro, tylko mniejszy i nie tak szybki. Idealny dla osób, które cenią mobilność Air ponad wydajność Pro. To prawda, że wraz z przejściem na nową architekturę ARM ta różnica może się zauważalnie zamazać: oba laptopy w 2020 roku mają faktycznie zainstalowany ten sam procesor, tylko Pro ma więcej rdzeni i aktywne chłodzenie.

MacBook Pro : potężny laptop dla profesjonalistów

Apple ma bardzo przystępny podział produktów. Ultrabook Air nigdy nie miał wysokich wymagań wydajnościowych, jest to produkt z kategorii „wrzucony do torby, włączony w kawiarni, sms-a przy piciu kawy”. MacBook Pro to inna historia. Odczucia z ekranu, klawiatury, touchpada i materiałów korpusu są takie same, ale prędkość jest wielokrotnie większa, jest więcej portów, a funkcjonalny zestaw jest szerszy. Dlatego modele Pro są kupowane przez różnych profesjonalistów do rozwiązywania zadań wymagających dużej ilości zasobów, takich jak edycja wideo, kolorowanie lub produkcja muzyki. Pole manewru dodaje fakt, że do wyboru są klasyczne modele z 15-calowym ekranem, a także nieco większe opcje oraz 13-calowe kompakty.

MacBook : laptop w klasycznym formacie

Klasyczny Macbook firmy Apple, wieloletni trendsetter i protoplasta serii Air i Pro. Jednak teraz dla Apple jest jak walizka bez uchwytu, więc linia zwykłych maków nie była aktualizowana od 2017 roku. I to całkiem logiczne, bo Air i Pro z kilkoma opcjami przekątnej wyświetlacza spełniają wszystkie wymagania użytkowników, a 12-calowy MacBook niemal powiela zwykłego Maca Air.

Seria Apple MacBook (obraz)

Tablety

Z tabletami sytuacja jest podobna – istnieje rodzina cienkich i lekkich modeli Air, są Pros nastawione do ciężkich zadań, miniaturowe iPady Mini i klasyczne modele iPadów z 10-calowymi wyświetlaczami, które przeżywają teraz drugą młodość.

iPad : klasyczny tablet z 10-calowym wyświetlaczem

Klasyczny tablet w sensie Apple z doskonałym 10-calowym wyświetlaczem Retina i przeciętną wydajnością. Nie na próżno Steve Jobs tak długo pielęgnował ten pomysł, był to pierwszy iPad, który dał impuls branży tabletów i to on zdecydował, jak to urządzenie powinno wyglądać. W 2020 roku Apple wypuściło ósmą wersję klasyka, która sprytnie łączy nawiązania do klasyki i chęć nadążania za duchem czasu. Ta ostatnia przejawiała się w obsłudze gamepadów konsolowych, osłonach klawiatury i możliwości pracy z rysikiem Apple Pencil. Chociaż wcześniej był to przywilej iPada Pro.

iPad Mini : kompaktowy 8-calowy

Zgodnie z planem Jobsa ludzie mieli używać maleńkich smartfonów do komunikacji i niektórych drobiazgów oraz konsumować treści multimedialne z tabletu. Ale niewidzialna ręka rynku, jak zawsze, wprowadziła poprawki: Android sprzedawał głównie modele 7 i 8-calowe, a modele 10-calowe wydawały się wielu nieporęczne. Zwłaszcza jeśli chcesz wieczorem poczytać książkę lub posurfować po Internecie. Apple nie jest głupi, złapali sygnały i w 2012 roku wypuścili iPada Mini. Od tego czasu istota linii się nie zmieniła: to ten sam klasyczny iPad, tylko mniejszy, trochę wolniejszy i tańszy.

iPad Air : lekki, mocny i elegancki

Po sukcesie klasycznego iPada firma Apple postanowiła wykuć żelazo w kasie iw 2013 roku zaprezentowała publiczności debiutanckiego iPada Air pod hasłem „Mamy wiele do powiedzenia”. Ludziom spodobał się pomysł smukłości i nieważkości, więc linia Air szybko dogoniła popularność zwykłych iPadów. Od tego czasu linia Air podążała za jasną koncepcją, ale w 2020 roku wyszedł Air 4 i zepsuł karty. Zmniejszając ramki i usuwając przycisk Home z przodu, tablet wygląda teraz bardziej jak Apple iPad Pro 11. Wykorzystuje przy tym najbardziej zaawansowany chip, obudowa pozwala na podpięcie autorskiej klawiatury, a wyświetlacz może współpracować z touchpadem. Oznacza to, że nie jest to już tyle klasyczny Air, co iPad Pro S czy iPad Air Max.

iPad Pro : potężny tablet rzekomo zastępujący laptopa

W 2015 roku Apple urodziło pierworodnego w obliczu iPada Pro – profesjonalnego tabletu, który poradzi sobie z wieloma „ciężkimi” zadaniami, które kiedyś wykonywaliśmy na stacjonarnym pececie. Tablet otrzymał duży 12,9-calowy wyświetlacz Retina, najmocniejszy w tym czasie procesor Apple A9X z akceleratorem graficznym PowerVR Series 7XT i koprocesorem M9, 4 GB pamięci RAM i 4 głośniki stereo. Jednocześnie „firmware” mógłby współpracować z rysikiem, a nowe modele, za pomocą zatrzasków magnetycznych, mocuje się do wygodnej, ale koszmarnie drogiej klawiatury Magic Keyboard. Ponadto iPadOS nauczył się pracować z myszą i klawiaturą, a także dostał menedżera plików, po czym Apple uruchomił piosenkę, że iPad Pro jest zamiennikiem laptopa.

iPad Air 5. generacji to must-have dla ucznia i studenta!

iPad Air to linia tabletów od Apple, która okazuje się być idealnym wyborem dla wielu osób. Powodem jest fakt, że ten sprzęt cechuje się dobrym stosunkiem oferowanych możliwości do ceny. Mało tego, iPad Air 5. generacji to również dostęp do ogromnej wydajności dzięki procesorowi Apple M1.

iPad Air 5. generacji – co oferuje?

Najnowszy iPad Air 5GEN pojawił się wyjątkowo niedawno i oferuje on aktualnie najwyższą wydajność wśród tabletów – w tym wliczając nawet produkty Apple, bo najlepsze odmiany iPada Pro również mają układ Apple M1. Jednak lepiej ze sprzętem się zapoznamy czytając specyfikację.

– iPad Air 5 Wyświetlacz 10,9 cala o rozdzielczości 2360 x 1640 pikseli (264 ppi), IPS, częstotliwość odświeżania obrazu 60 Hz Procesor Apple M1 RAM 8 GB Pamięć na dane 64 GB Łączność Bluetooth 5.0, WiFi 802.11, a/b/g/n/ac/ax Porty USB typu C Aparat główny 12 MP (f/1.8) Aparat frontowy 12 MP (f/2.4) Dźwięk głośniki stereo Materiał wykonania Aluminium Dodatkowe Czytnik linii papilarnych w przycisku Power, kompatybilność z Apple Pencil 2. generacji, obsługa akcesoriów Apple i firm trzecich Wymiary 247,6 x 178,5 x 6,1 mm Waga 461 g Bateria 28,6 Wh Zawartość opakowania Ładowarka, kabel USB typu C, instrukcja obsługi, tablet System operacyjny iPadOS 15 (lada moment zostanie zaktualizowany do iPadOS 16)

iPad Air to przede wszystkim ogromny wyświetlacz na froncie. Zajmuje on znaczną część przodu, choć pozostawiono ramki, aby usprawnić chwyt. Warto dodać, że rogi ekranu zostały zaokrąglone. Na dolnej ramce natomiast znalazły się maskownice głośników oraz port USB typu C – ten posłuży nam nie tylko do ładowania, ale również podpięcia pamięci masowej (na przykład pendrive’a) lub podłączenia dodatkowego ekranu.

iPad Air – budowa

Na górnej ramce znajdziemy przycisk włączania wraz z czytnikiem linii papilarnych. Ten działa całkiem sprawnie. Prawa ramka skrywa przyciski do kontroli głośności, a także miejsce, gdzie przyczepimy Apple Pencil 2. generacji. Tym samym pióro możemy wygodnie przenosić i jednocześnie będzie się ono ładować. Lewy bok pozostał czysty, a z tyłu natomiast mamy aparat 12 MP oraz złącze do podłączenia dodatkowych akcesoriów.

iPad Air – budowa

iPad Air 5GEN jest wykonany z aluminium. Obudowa jest przyjemna w dotyku i czuć, że jest po prostu solidna. Z powodzeniem tablet powinien nam służyć nawet w cięższych warunkach. Ekran natomiast przykryto szkłem i niestety, te lubi zbierać zabrudzenia oraz kurz.

iPad Air – budowa

iPad Air 5. generacji a iPad Air 4

Czym różni się iPad Air 5 względem poprzednika? Przede wszystkim kompletnie nowym chipsetem. Już nie jest to Apple Bionic A14 znany z telefonów iPhone, a układ stworzony głównie z myślą o laptopach, czyli Apple M1. Tak, jest to ten sam procesor, który znamy z MacBooka Air 2020 czy najnowszych iPadów Pro. Tym razem znalazł się on w iPadzie Air. Ponadto frontowa kamera ma teraz 12 MP i jest szerokokątna, co pomaga w trakcie rozmów wideo.

iPad Air – menu z aplikacjami

Co ważne, różnice będą zarysowywać się wraz z kolejnymi aktualizacjami iPadOS. Apple M1 daje o wiele większe możliwości – jest po prostu niezwykle wydajny i tym samym przez naprawdę wiele lat nie będzie elementem, który jakkolwiek spowoduje zwolnienie sprzętu. I tak, te różnice będą coraz większe poprzez aktualizacje dla systemu iPadOS, a pierwsze zmiany zauważymy za kilka tygodni przy okazji uaktualnienia do iPadOS 16.

iPadOS 16, czyli Stage Manager

Otóż iPadOS 16 wprowadza nowość w postaci Stage Manager. Jest to narzędzie systemowe do lepszej obsługi otwartych okien, a tych do tej pory na iPadach po prostu nie było. To też sprawia, że z iPada Air już niedługo skorzystamy jak z laptopa.

Stage Manager (fot. Apple)

iPadOS 16 wraz z Stage Manager zezwoli na wyświetlenie kilku okien aplikacji w tym samym momencie. Dostaniemy też coś na wzór paska zadań, z którego szybko będziemy przeskakiwać pomiędzy różnymi aplikacjami. Ciekawiej się robi, jak iPada podłączymy do zewnętrznego monitora. Od teraz ten sprzęt normalnie obsłuży zewnętrzne ekrany, w tym ich proporcje i rozdzielczości.

No i po podłączeniu iPada Air 5. generacji do zewnętrznego monitora uzyskamy interfejs niezwykle podobny do macOS. Tym samym w zasadzie iPad Air będzie mógł jeszcze bardziej stać się Waszym głównym i w zasadzie jedynym komputerem, a granica między tabletem a laptopem zatrze się zauważalnie mocniej.

Stage Manager (fot. Apple)

Oczywiście iPadOS 16 trafi na iPada Air 4. generacji, ale bez najważniejszej funkcji, czyli Stage Manager. Jak twierdzi producent, poprzednik nie oferuje wymaganej wydajności, aby z powodzeniem obsłużyć nowość. iPadOS 16 zostanie wydany jesienią 2022 roku.

iPad Air to hybryda nowoczesności i przystępności

iPada Air możemy z powodzeniem umieścić pomiędzy klasycznym iPadem, a iPadami Pro. W przeciwieństwie do najtańszej opcji w linii Apple, Air oferuje o wiele nowocześniejszy design i lepszy ekran. Mało tego, obsługuje on pióro Apple Pencil 2. generacji, które ładuje się bezprzewodowo i można mieć przyczepione do tabletu, aby wygodnie przenosić. No i nie można zapomnieć o wiele lepszej wydajności, z którą możliwości iPada Classic nie mogą się równać. Wisienką na torcie jest obecność portu USB-C z obsługą dodatkowych urządzeń, na przykład dysków zewnętrznych.

Nawet bez Stage Manager możemy sobie pozwolić na multitasking. Służy do tego tryb podzielonego ekranu

Natomiast iPady z serii Pro oferują jeszcze lepsze niektóre elementy, ale te mogą być dla wielu zbędne. W zasadzie z tych dodatków pożytek zrobią tylko najbardziej zapaleni profesjonaliści, a iPad Air i tak da opcję skorzystania z tych samych akcesoriów, a także daje dostęp do najwyższej wydajności – gwaranta przyjemnej pracy przez wiele lat. Jednocześnie iPad Air 5GEN jest znacznie tańszy od nieco mocniejszego rodzeństwa.

iPad Air to must-have dla ucznia i studenta?

Te zalety sprawiają, że iPad Air trafia do wielu grup, ale szczególnie do sektora edukacyjnego, a zwłaszcza do uczniów i studentów. Powodów tego jest wiele – warto sobie je wymienić.

iPad Air z Apple Pencil 2

Przede wszystkim stosunek ceny do oferowanych możliwości. Koszt iPada Air jest podobny do laptopa z niskiej/średniej półki cenowej, a tutaj sprzęt Apple oferuje świetną wydajność (w zasadzie taką samą jak dużo droższy MacBook Air), która z powodzeniem wystarczy na kolejne 5 lat – dokładnie tyle potrwa zarówno wsparcie przez producenta, jak i jest to czas trwania studiów (poziom inżynierski/licencjacki + magisterski). Czyli tak, faktycznie można zakupić jeden sprzęt na całe studia. To ogromna przewaga.

Do iPada Air możemy zakupić wiele akcesoriów. Na zdjęciu możecie zobaczyć jak wygląda doczepiana klawiatura Logitech

Ponadto mamy tutaj mocną baterię, która posłuży przez cały dzień pracy. Bez żadnego problemu możemy tablet odłączyć rano od ładowarki i bateria wystarczy aż do wieczora, czyli do powrotu ze szkoły lub uczelni. To też jest bardzo wygodne, że gdzieś po drodze nie będziemy musieli doładowywać ogniwa. A nawet jeśli będzie to potrzebne, to wystarczy nam najzwyklejsza ładowarka USB-C lub power bank.

Podzielony ekran pozwala na jednoczesny research oraz notowanie

No i i nie można zapomnieć o obsłudze Apple Pencil 2. Pisanie ręcznych notatek na iPadzie to kompletnie nowy poziom wejścia do świata nauki i notowania. Wszelkie notatki możemy wygodnie posegregować w jednej dedykowanej aplikacji. W zasadzie jedno urządzenie zastępuje nam wiele zeszytów, książek i zeszytów ćwiczeń. Dodam też, że Pencil to też bardzo dobre narzędzie do tworzenia grafik, obrazków czy innych dzieł sztuki.

iPad Air – odręczne notowanie i rysowanie

Nie można też zapomnieć o innych zaletach takich jak bardzo dobra jakość wykonania, dzięki czemu nie musimy się bać, że tablet uszkodzi się podczas przenoszenia. Duży ekran pozwala nam na wygodne czytanie podręczników i lektur, a wbudowana kamera i mikrofony to dobry zestaw do brania udziału w rozmowach wideo, w tym w lekcjach zdalnych.

Wysoka wydajność, głośniki stereo oraz ogromny katalog aplikacji to też elementy, które po godzinach umilą nam rozrywkę. Spokojnie zagramy w najnowsze gry wideo, a także obejrzymy ulubiony serial w Disney+ czy Netflix.

iPad Air

iPad Air 5GEN może być Twoim głównym komputerem

Finalnie możemy zauważyć, że iPad Air z powodzeniem może stać się naszym głównym komputerem osobistym, który zawsze możemy mieć przy sobie. Pozwala nam na proste zarządzanie kalendarzami, przeglądać treści internetowe, tworzyć notatki, pisać dokumenty czy nawet bardzo wygodnie przeczytamy książki. z iPada Air pożytek zrobią zarówno uczniowie i studenci, jak i inne grupy, chociażby pracownicy przeróżnych branż. Sam często wykorzystuje swojego iPada Air do tworzenia treści oraz grafik, które uatrakcyjniają te artykuły.

Niedługo też pojawi się dedykowany wpis, w którym krok po kroku wyjaśnimy jak dobrze uczniowie i studenci mogą wykorzystać tablet – nie tylko iPada. Jest na co czekać ;-).

Tablet Apple iPad Air 5. generacji kupicie w sklepie TECHWISH!

Kategoria: Inspiracje technologiczne

iPad Pro 12.9 2020 z klawiaturą Magic Keyboard - nasze pierwsze wrażenia

Klasa tabletu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

iPad to nawet według najbardziej zagorzałych fanów Androida najlepszy tablet na świecie. iPad Pro to jego najlepsza wersja, a iPad Pro w wersji 12.9 cala to jeden z największych i najdroższych tabletów dostępnych w naszych sklepach. Testowana przeze mnie wersja 256 GB pamięci bez LTE kosztuje aż 5400 zł. Gdy dołożymy do niej modem LTE to cena skacze do 6200 zł. To jednak nie koniec wydatków. Do wersji Pro warto dokupić rysik Apple Pencil (2 generacji), który jest sprzedawany za „jedyne” 619 zł. Od paru dni do naszego wypasionego tabletu możemy dokupić również najnowszą klawiaturę Magic Keyboard za 1700 zł.

Taki zestaw kosztuje więcej od najtańszych wersji nowego MacBooka Air, który prawdopodobnie będzie bardziej przydatnym i wygodnym urządzeniem dla osób, które są rozpocząć przygodę z produktami firmy Apple. iPad Pro jest więc raczej skierowany do osób, które używają już MacBooka, iPhona i mają już w swoich domach starsze modele iPada. Przestrzegamy przed zakupem iPada Pro osoby, które skuszone najnowszymi reklamami Apple myślą, że nowy tablet zastąpi im z powodzeniem laptopa. To nie jest prawda. iPad jest świetnym urządzeniem, ale dopiero, gdy będzie na nim zainstalowany system znany z komputerów, to stanie się prawdziwym komputerem. Teraz jest „tylko” najlepszym na świecie tabletem.

Główne wady i zalety iPada Pro 12.9 2020 z klawiaturą Magic Keyboard

Zalety iPada Pro 12.9 2020 z klawiaturą Magic Keyboard:

Świetny design

Dopracowany system iPadOS

Świetna jakość dźwięku – 4 głośniki

Świetna współpraca z tzw. ekosystemem Apple

Perfekcyjna migracja danych ze starego iPada

Dostęp do najlepszych aplikacji i gier mobilnych

Doskonały rysik

Doskonała klawiatura

Dobry touchpad w klawiaturze

Niesamowity ekran

Niesamowita płynność działania urządzenia

Możliwość bezproblemowej obróbki wideo 4K – z tym nie radzi sobie dobrze większość komputerów PC

Tablet może być dodatkowym ekranem dla naszego MacBooka

Bardzo dobra obsługa chmury iCloud

Udana aplikacja Files

Współpraca z myszką

Dodatkowy port USB-C wbudowany w klawiaturę

Apple Pencil ładowany bezprzewodowo, gdy jest przyczepiony magnetycznie do boku obudowy

ładowany bezprzewodowo, gdy jest przyczepiony magnetycznie do boku obudowy Ekran nie ma notcha – kamery i czujniki mieszczą się w ramkach

iPad Pro może być wygodnym „skanerem” dla MacBooka – proste zaczytywanie zdjęć bezpośrednio do systemu

może być wygodnym „skanerem” dla – proste zaczytywanie zdjęć bezpośrednio do systemu WiFi-6

4 opcje wielkości pamięci przy tym samej pamięci RAM

Dostępna wersja LTE z eSIM

Nagrywanie wideo 4K 60 fps w doskonałej jakości i stabilizacji

Dosyć dobra jakość zdjęć z obu kamer

RAM 6 GB

Superszybki procesor A12Z Bionic

Wady iPada Pro 12.9 2020 z klawiaturą Magic Keyboard:

Duża waga samego tabletu – 643 g

Bardzo duża waga tabletu z klawiaturą i rysikiem – 1366 g

Wysoka cena tabletu, rysika i klawiatury

Duże ramki wokół ekranu

Skomplikowane gesty ekranowe

W klawiaturze brak klawiszy funkcyjnych – ESC, regulacja jasności, regulacja głośności

Tablet umieszczony w etui Magic Keyboard ma niewielki kąt regulacji pochylenia

ma niewielki kąt regulacji pochylenia Brak Touch ID

Multitasking iPadOS jest trochę protezą rozwiązań znanych z Windowsa i MacOS

jest trochę protezą rozwiązań znanych z i Niektóre aplikacje się nie obracają do widoku poziomego: np. Instagram , Librus

, FaceID przy używaniu klawiatury nie zawsze działa prawidłowo

Jak oceniamy design? – ocena 5+

Jeśli zdecydujemy się na zakup iPada 12.9 wcześniej nigdy go nie mając w rękach, to po rozpakowaniu pudełka na pewno zdziwimy się, że jest aż tak wielki. Na początku będzie nam się wydawało, że nie jest bardzo ciężki, ale gdy potrzymamy go dłużej w naszych dłoniach, to już po kilku minutach będziemy szukać dla iPada Pro jakiegoś podparcia. Gdy dołączymy do tabletu klawiaturę, to nasz zestaw ma już wagę porównywalną ze zwykłym laptopem. Sam tablet jest podobny do swojej poprzedniej edycji. Z tyłu obudowy znajdziemy nową wyspę z 2 kamerami i czujnikiem LiDAR. Rolę tego nowego czujnika omówimy poniżej. Wyspa jest taka sama jak w najnowszych iPhonach i w podobny sposób wystaje z obudowy. Tablet jest sztywny, dobrze wykonany. Na jego krawędziach znajdziemy aż 4 głośniki zapewniające świetny dźwięk stereo. Na tyle obudowy są styki do podłączania klawiatury Magic. Pod tylną płaszczyzną Apple umieścił kilka sporych magnesów, które utrzymują tablet po wpięciu w Magic Keyboard. Jest także specjalny magnes i ładowarka do rysika Apple Pencil.

Sama klawiatura Magic ma bardzo ciekawą konstrukcję. Klawisze działają podobnie jak na najnowszych MacBookach Pro z zeszłego roku. Klawiatura jest podświetlana, choć regulacja tego podświetlenia jest ukryta głęboko w menu. Tworzywo, z którego wykonane jest etui Magic, niestety bardzo łatwo zbiera nasze odciski palców i kurz. Świetne jest to dodatkowe USB-C w klawiaturze, ale brakowało nam rzędu klawiszy funkcyjnych lub Touch Bara znanego z MacBooków. Najciekawsze jest jednak to, że z boku iPad podłączony do tej klawiatury wygląda trochę jakby lewitował. Należy mieć nadzieję, że cała konstrukcja będzie się sprawdzała także po kilku lub kilkunastu miesiącach używania.

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 6

Wyświetlacz Liquid Retina 12.9 jest naprawdę ogromny. Jego odświeżanie ProMotion 120 Hz we współpracy z ogromną mocą innych komponentów zapewnia nam niespotykaną płynność, którą znają także użytkownicy najnowszych wersji iPhonów. iPad jest od lat uwielbiany przez plastyków, co jest najlepszą rekomendacją dla jego ekranu, parametrów, kolorów, ale także doskonałej współpracy z Apple Pencil. Krytycy narzekają na spore ramki wokół ekranu. Ich pozytywem jest to, że mieszczą w sobie wszystkie czujniki i kamery, więc wyświetlacz nie ma znienawidzonego notcha znanego z iPhonów. Rozdzielczość wyświetlacza to 2732 na 2048 pikseli przy 264 pikselach na cal (ppi). Jest to standardowa gęstość dla wszystkich iPadów.

Specyfikacja – ocena 6+

O mocy jaka drzemie w iPadzie Pro 2020 niech świadczy jego wynik z chińskiego, popularnego benchmarku AnTuTu. iPad zdobył w nim 744 tysiące punktów. To niedościgniony rekord. Za jego uzyskanie odpowiada czip A12Z Bionic. Jest to ten sam chip, który był zastosowany w poprzedniej edycji iPada Pro (po lekkich modyfikacjach). W operacjach pomaga także duży (jak na sprzęt Apple) RAM 6 GB. Nowy iPad wspiera najnowsze WiFi 6. Za dopłatą otrzymamy także modem LTE z obsługą kart nano i eSIM. Mamy także 4 głośniki i pięć mikrofonów. Do szczęścia brakuje chyba tylko obsługi 5G. iPad Pro 2020 (podobnie zresztą jak jego poprzednia wersja) to prawdziwy technologiczny potwór.

Jak działa system operacyjny? – ocena 5

iPadOS miał być systemem, który zmieni iPada w laptopa (lub bardziej ogólnie w komputer). Na razie cały ten proces jest na początku drogi. iPad Pro jest tabletem – najlepszym na świecie, ale tylko tabletem. Jego system działa bardzo płynnie, oferuje wiele ciekawych skrótów, ma najwięcej na świecie bardzo dobrych aplikacji i gier, ale jednocześnie dla wielu osób nie będzie dobrym wyborem, jako jedyne narzędzie pracy. Wiele rzeczy da się na nim zrobić szybko, sprawnie, perfekcyjnie, ale są takie momenty, że od razu przesiadamy się na laptopa i na nim zadanie realizujemy 10 razy szybciej i bez żadnych dodatkowych komplikacji. iPad Pro ma moc, która pozwoli nam na obróbkę materiału 4K 60 fps, na przygotowanie audycji radiowej, na pracę zdalną w każdej popularnej aplikacji oraz oczywiście na obsługę pakietów biurowych. Graficy stworzą na nim świetne ilustracje, a dziennikarze i pisarze świetne teksty. Gracze, którzy grają w gry mobilne, również nie znajdą chyba lepszego urządzenia do grania. iPad jest także świetnym odtwarzaczem materiałów wideo z serwisów streamingowych.

iPadOS działa znakomicie szybko i stabilnie. Dla mnie jego wadą jest proteza multitaskingu oraz bardzo pokomplikowane gesty ekranowe. Oczywiście z części tych gestów musimy nauczyć się korzystać, ale wszystkie na pamięć zna pewnie tylko garstka zapaleńców, dla których iPad jest jedynym narzędziem pracy w ciągu dnia.

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4+

Tablet nie powinien służyć nikomu jako główny aparat fotograficzny. Jego aparaty powinny być wykorzystywane do zrobienia zdjęcia tablicy lub „zeskanowania” dokumentów lub notatek. Choć wyspa z aparatami w iPadzie Pro przypomina wyspę znaną z serii iPhone 11 to raczej te aparaty nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Zdjęcia z obu aparatów nie są złe, ale nie jest to poziom oferowany przez najnowsze flagowce, a to by sugerowała cena zakupu tego tabletu. Na wyspie mamy do dyspozycji:

obiektyw szerokokątny: 12 MP, przysłona ƒ/1,8

obiektyw ultraszerokokątny: 10 MP, przysłona ƒ/2,4 i pole widzenia 125°

LiDAR (Light Detection and Ranging)

Z przodu jest aparat selfie TrueDepth z matrycą 7 MP.

Zdjęcia z iPada Pro bez problemu będziemy mogli wykorzystać w dowolnych mediach społecznościowych i na pewno nie będziemy się ich wstydzić. Zaskakująca jest natomiast jakość materiału wideo nagranego tabletem. 4K 60 fps zapiera dech w piersiach. Pamiętajmy, że podczas samego nagrywania obraz nie jest jeszcze stabilny i dopiero, gdy będziemy go odtwarzać do spadniemy z krzesła - jest naprawdę dobrze.

Jeśli chodzi o technologię LiDAR (Light Detection and Ranging) to sprawdziliśmy ją wyłącznie w aplikacji firmy IKEA. Rzeczywiście meble i akcesoria można ustawiać w swoim pokoju bez najmniejszego problemu – wszystko działa znakomicie. LiDAR mierzy odległość sprawdzając czas, w jakim światło dociera do obiektu, odbija się i wraca do skanera. LiDAR mierzy czas światła odbijanego od powierzchni na dystansie do pięciu metrów.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 5

Bateria przy bardzo dużym obciążeniu działała w czasie pierwszych dni testów 1.5 do 2 dni. Tablet możemy naładować 18 W ładowarką dołączoną w komplecie z tabletem. iPad jest także kompatybilny z ładowarką o mocy 30W. Apple podaje pojemność akumulatora jako 36,71 Wh. Nieoficjalne dane mówią o blisko 10 tys. mAh. Tablet ma według producenta pozwalać na 10 godzin przeglądania internetu przez sieć Wi‑Fi lub oglądania filmów. Bardzo przydatną funkcją klawiatury Magic jest gniazdo USB-C, które jest wbudowane w jej zawias. Dzięki temu tablet możemy ładować, a jednocześnie podłączać do niego np. czytnik kart pamięci.

Nasza finalna ocena

iPad Pro w zestawie z klawiaturą Magic nie jest laptopem, bo tak jak wspominałem, multitasking iPadOS jest tylko protezą wygodnych rozwiązań znanych z Windowsa i MacOS. Warto o tym pamiętać, gdybyśmy wpadli na pomysł, aby to iPad zastąpił np. nasz komputer z Windowsem lub MacBooka Air lub Pro. Gdy jednak tablet ma stanowić nasze kolejne urządzenie służące nam do pracy, rozrywki lub nauki, to iPad Pro (lub w sumie dowolny iPad) będzie wówczas najlepszym wyborem. Nie musimy do niego dokupować od razu klawiatury Magic za 1700 zł. Zamiast tej luksusowej, magicznej klawiatury chyba lepiej zdecydować się na jakąś tańszą, mniej wypasioną, szczególnie, gdy iPad tylko czasami będzie służyć nam do pisania dłuższych tekstów. Warto jednak zaopatrzyć się w rysik, który doskonale będzie nam służyć do prowadzenia notatek. A od modelu 12.9 chyba lepszym wyborem będzie wersja iPada Pro z ekranem o przekątnej 11 cali. Największy iPad jest naprawdę bardzo duży. Nawet bez klawiatury jego waga i rozmiar będzie problemem na większości użytkowników w naszym domu. On wygląda wspaniale na reklamach, ale w codziennym użyciu (szczególnie po podłączeniu do niego klawiatury) staje się tzw. cegłą i traci swoją główną cechę – prawdziwą i wygodną mobilność.

PS Specjalna wiadomość dla wyznawców Apple: Oczywiście zamawiajcie tę klawiaturę. I tak to zrobicie, więc szkoda, waszej męki ?

Uwielbiamy: prawie wszystko

Nie lubimy: wysokiej ceny i wagi zestawu

Dla kogo jest iPad Pro 12.9 2020 z klawiaturą Magic Keyboard:

Fani marki Apple

Studenci

Osoby, które mają talent plastyczny

Osoby, które lubią piękne, dobrze wykonane gadżety

Osoby, które planują nagrywać materiały wideo w jakości 4K 60 fps i je montować

Dla kogo nie jest iPad Pro 12.9 2020 z klawiaturą Magic Keyboard:

Oszczędni

Fani zgrabnych, lekkich urządzeń

Fani systemów Windows i Android

Użytkownicy poprzedniej edycji iPada Pro (2018)

Alternatywy dla iPada Pro 12.9 2020 z klawiaturą Magic Keyboard:

Leave a Comment