Tworzenie profesjonalnych układów slajdów za pomocą Projektanta

Czasami użytkownicy stwierdzają, że po pierwszym uruchomieniu PowerPoint po zainstalowaniu Microsoft 365 przycisk Projektant jest niedostępny. Ponowne uruchomienie aplikacji rozwiązuje ten problem.

Jeśli przeprowadzono uaktualnienie z pakietu Office do subskrypcji usługi Microsoft 365, musisz odinstalować pakiet Office, a następnie ponownie go zainstalować w celu uzyskania dostępu do funkcji dla subskrybentów. Zapoznaj się z instrukcjami w następujących artykułach:

Projektanci to funkcja dla subskrybentów usługi Microsoft 365, ale niektóre organizacje wyłączają tę funkcję. Jeśli masz subskrypcję Microsoft 365, ale nie widzisz przycisku Projektant , skontaktuj się z działem IT.

Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Włączanie i wyłączanie usług inteligentnych .

Przejdź kolejno do pozycji Plik > Konto i w obszarze Prywatność konta wybierz pozycję Zarządzaj ustawieniami .

Aby użyć Projektanci, upewnij się, że „połączone środowiska” pakietu Office są włączone:

Jeden pakiet subskrypcji Microsoft 365 nie zawiera pomysłów dotyczących projektu: Office 365 Germany Niemczech .

Na PowerPoint dla sieci Web pomysły dotyczące projektu są dostępne dla wszystkich.

W klasycznych wersjach programu PowerPoint tylko subskrybenci uzyskują pomysły dotyczące projektu. Możesz wypróbować lub kupić subskrypcję tutaj .

Jeśli nie ma żadnych pomysłów dotyczących projektu, przyczyną może być kilka rzeczy. Przede wszystkim:

Upewnij się, że masz połączenie z Internetem. Projektanci przechodzi do trybu online, aby uzyskać pomysły dotyczące projektu.

Użyj motywu wbudowanego w program PowerPoint (nie motywu niestandardowego ani pobranego z innego miejsca).

Poniżej opisano inne problemy i sposoby ich rozwiązania:

Brak pomysłów dotyczących projektu dla slajdów z obrazami Upewnij się, że do slajdu zastosowano układ Tytuł lub Tytuł + zawartość .

Nie używaj dodatkowych obiektów i kształtów na slajdzie, do którego dodano zdjęcie.

Użyj maksymalnie czterech zdjęć (w formacie JPG, PNG, GIF lub BMP) na slajd i upewnij się, że mają rozmiar większy niż 200 x 200 pikseli.

Brak pomysłów dotyczących projektu dla slajdów opartych na procesach? Upewnij się, że do slajdu zastosowano układ Tytuł + zawartość .

Nie używaj dodatkowych zdjęć, obiektów ani kształtów na slajdzie, do którego dodano tekst procesu. Ponieważ Projektanci to stosunkowo nowa usługa, nadal uczy się ona nowych sztuczek. Jeśli Projektant nie może wygenerować opcji o wysokiej jakości, nie pokaże żadnych pomysłów. Prowadzimy intensywne prace, aby móc generować doskonałe pomysły dotyczące projektu dla większej liczby odmian zawartości. Oczywiście jeśli uważasz, że Projektant nie jest przydatny, możesz go wyłączyć, przechodząc do pozycji Plik > Opcje > Ogólne, a następnie czyszcząc pole wyboru Automatycznie pokazuj pomysły dotyczące projektów.

Inna osoba edytuje Jeśli współtworzysz prezentację z innymi i więcej niż jedna osoba jednocześnie aktywnie edytuje pojedynczy slajd, Projektant nie udostępni sugestii dotyczących projektu na tym slajdzie. Jednak gdy zostanie tylko jedna osoba edytująca slajd, Projektant zacznie ponownie oferować sugestie dotyczące projektu, gdy ta osoba wykona akcję (na przykład doda zdjęcie), na którą Projektant może zareagować.

iPad jako komputer - czy to użyteczne narzędzie dla biznesu?

Apple od kilku lat pozycjonuje iPada jako zamiennik dla komputera przenośnego. Czy iPad jest w stanie zastąpić komputer przenośny w zastosowaniach biznesowych? Postanowiliśmy to sprawdzić.

iPad bez wątpienia jest najpopularniejszym tabletem świata. Firma Apple jako jeden z niewielu graczy na rynku potrafi sporo zarobić na sprzedaży tego typu urządzeń. Na przestrzeni ostatnich lat rodzina tabletów z logo nadgryzionego jabłka znacząco się powiększyła. W 2012 roku do gamy modelowej dołączył model mini z ekranem 7,9-cala (ostatnia generacja 8,3-cala), nieco później - w 2013 roku - zadebiutował iPad Air, a w 2015 roku portfolio powiększyło się o topowe modele z dopiskiem Pro w nazwie.

iPad Pro z piórem Apple Pencil oraz klawiaturą Smart Keyboard Źródło: Ernest Ojeh / Unsplash

Apple od kilku lat podkreśla, że iPad może być zamiennikiem dla komputera przenośnego. Najwięcej tego typu stwierdzeń znajdziemy w materiałach marketingowych dotyczących bazowego iPada, który ma być świetnym zamiennikiem dla tanich komputerów z Windowsem oraz Chromebooków. Cena tego modelu startuje z poziomu 1599 zł za model z 64 GB wbudowanej pamięci masowej.

Zobacz również:

Podstawowy model iPada Źródło:

Gigant z Cupertino w 2019 roku zdecydował się wprowadzić na rynek "nowy" system operacyjny iPadOS, aby odróżnić iPada od iPhone'a. W praktyce tablety Apple nadal korzystają z iOS, ale posiadają inną nakładkę graficzną oraz dodatkowe funkcje pozwalające lepiej wykorzystać potencjał większego ekranu, który może mierzyć od 7,9-cala (starsze modele mini), aż do 12,9-cala (topowe konfiguracje iPada Pro). Granica pomiędzy tabletami Apple, a komputerami z rodziny MacBook zmniejszyła się jeszcze bardziej w 2021 roku, kiedy to iPad Pro otrzymał procesor Apple M1. To układ, który doskonale znamy z MacBooka Air oraz MacBooka Pro. Przy okazji tej aktualizacji iPad Pro otrzymał złącze Thunderbolt 4 oraz nawet do 16 GB (w podstawowych wariantach 8 GB) pamięci operacyjnej, a wśród akcesoriów znajdziemy dedykowaną klawiaturę z gładzikiem, która sprawia, że iPad wygląda niemalże jak MacBook.

Czy iPad to urządzenie, które jest w stanie zastąpić komputer przenośny w zastosowaniach biznesowych?

Apple łata nieoczywiste luki w swoim ekosystemie

Jeszcze kilka lat temu iPad był niczym innym, jak przerośniętym smartfonem z mnóstwem ograniczeń. Gigant z Cupertino poświęcił wiele czasu oraz złamał wiele przyrzeczeń Steve'a Jobsa (założyciela i poprzedniego CEO Apple), aby iPad był urządzeniem, jakie znamy w chwili obecnej.

Apple pomimo sprzeciwu Steve'a Jobs'a wprowadziło na rynek aktywny stylus Apple Pencil, który pozwala zamienić tablety iPad w użyteczne narzędzie dla grafików. Gigant z Cupertino zaoferował również przeglądarkę plików, złącze USB Typu C umożliwiające przesyłanie danych z innych urządzeń oraz zaimplementował obsługę zewnętrznych myszek/gładzików w systemie iPadOS. Należy również wspomnieć o funkcji Split View, która pozwala korzystać z dwóch aplikacji w tym samym czasie.

Aplikacje pracujące w trybie Split View Źródło:

Wyżej wymienione funkcjonalności zbliżają iPada do klasycznego komputera przenośnego, ale niestety tablet nadal jest zaledwie tabletem. Względem macOS tracimy możliwość wygodnego zarządzania wieloma oknami oraz dostęp do zaawansowanych aplikacji napisanych z myślą o komputera przenośnych. Z drugiej strony iPad coraz bardziej zmniejsza różnicę tablet-komputer, co szczególnie widać po ostatniej aktualizacji iPada Pro.

Głównym problemem nadal jest oprogramowanie

Apple robi, co w jego mocy, aby zatuszować fakt, że iPadOS wywodzi się z systemu operacyjnego napisanego z myślą o smartfonach. Niestety jest to widoczne niemalże na każdym kroku. iPadOS z biznesowego punku widzenia nadal jest największą wadą tabletów iPad. Wielozadaniowość kuleje, obsługa myszy jest zauważalnie gorsza od tej znanej z macOS, a aplikacje nie oferują części funkcji, które znajdziemy w odpowiednikach na macOS/Windows/Linux.

Warto dodać również, że iPad pomimo sporej mocy obliczeniowej w dalszym ciągu nie radzi sobie z wyświetlaniem interfejsu na więcej, niż jednym ekranie, co automatycznie eliminuje jego wykorzystanie u wielu pracowników. Tablety od Apple mogą duplikować ekran z wykorzystaniem AirPlay lub złącza Lightning/USB-C/Thunderbolt, ale nie ma możliwości rozszerzenia ekranu, a obsługiwane rozdzielczości i proporcje są mocno ograniczone do zdefiniowanych przez Apple. Tablety nie radzą sobie również z obsługą ekranów o innych proporcjach, niż ten wbudowany w tablet.

iPadOS 15 Źródło:

Firma Apple zunifikowała już warstwę sprzętową. To samo powinno stać się z oprogramowaniem. Gigant z Cupertino wielokrotnie podkreślał, że macOS nie otrzyma wsparcia dla ekranów dotykowych. Niestety jeżeli tak się nie stanie, iPad nadal pozostanie drogim dodatkiem, który udaje zamiennik dla pełnoprawnego komputera przenośnego, ale w praktyce jest przerośniętym smartfonem z kilkoma dodatkowymi funkcjami. Jest jednak kilka zastosowań, w których iPad może zastąpić komputer. W branżach kreatywnych tablet może być dobrą alternatywą dla znacznie większego, cięższego i droższego w zakupie laptopa.

Apple nie wie co zrobić z iPadem?

Producent chce, aby iPad zastąpił komputery przenośne, ale z drugiej strony posiada w ofercie wiele znacznie droższych laptopów, które stanowią stabilne źródło dochodów. W finalnym rozrachunku iPad jest pomiędzy młotem, a kowadłem. Apple zrobiło z niego kolejny element większej całości - ekosystemu, a sam tablet bez elementów dodatkowych takich jak komputer przenośny MacBook czy smartfon iPhone jest niezbyt użytecznym i drogim gadżetem.

Apple stworzyło urządzenie dedykowane do bardzo wąskiego grona odbiorców, którzy wykorzystują je do z góry określonych zastosowań.

iPad Pro 11 oraz MacBook Air 13 Źródło:

iPad to świetny dodatek do komputera, ale nie zastąpi go w zastosowaniach biznesowych

iPad to świetnie uzupełnienie laptopa. Pozwoli wygodnie przeglądać dokumenty podczas podróży. Może stać się również dodatkowym monitorem do iPada. Ze względu na niewielkie wymiary oraz wytrzymałą baterie nie zajmie wiele miejsca, a w drodze korzysta się z niego znacznie wygodniej, niż z komputera przenośnego. Dodatkowym atutem iPada jest spory ekran o wysokiej jakości, który możemy wykorzystać do zastosowań mniej biznesowych i zrelaksować się po godzinach oglądając seriale lub grając w gry, których w App Store nie brakuje.

W wybranych zastosowaniach iPad sprawdzi się zauważalnie lepiej od komputera przenośnego. Możliwości tabletu docenią w szczególności graficy, którzy skorzystają z pióra Apple Pencil, a także architekci oraz pracownicy z branży budowlano-remontowe. Skaner LiDAR zamontowany na pleckach iPada otwiera dla nich zupełnie nowe możliwości i znacząco ułatwia codzienną pracę.

iPad Pro 11 oraz iPad Pro 12,9 Źródło: Daniel Romero / Unsplash

Niestety w ogólnym rozrachunku iPad nie jest uniwersalnym rozwiązaniem, które zastąpi komputer przenośny. Pomimo starań firmy Apple, tablety z rodziny iPad nadal mają zbyt dużo wad, które wykluczają je z profesjonalnego zastosowania. Sytuacja zmieni się, jeżeli Apple zdecyduje się wprowadzić na rynek iPada Pro pracującego pod kontrolą macOS. Technicznie jest to już możliwe dzięki zunifikowanej platformie sprzętowej.

iPad Pro — czy tablet może zastąpić laptopa?

W 2021 roku Apple wprowadził na rynek iPada Pro z procesorem Apple M1. To przełom. Po raz pierwszy układ znany już wcześniej z wydajnych komputerów Apple — instalowany jest między innymi w MacBookach Air i Pro, Mac mini oraz komputerach iMac 24” - trafił do tabletu. Tym samym wydajność iPada Pro stała się porównywalna z najmocniejszymi laptopami wykorzystywanymi w biznesie.

Procesor Apple M1 został zaprojektowany w architekturze ARM. Wyróżnia ją — z jednej strony — wysoka wydajność. Z drugiej — równie wysoka energooszczędność. Chip ma 8-rdzeniowy procesor główny i również 8-rdzeniowy procesor graficzny. Do tego dochodzi jeszcze 16-rdzeniowy system Neural Engine odpowiadający za obsługę algorytmów sztucznej inteligencji. W praktyce oznacza to, że wydajność procesora głównego jest aż o 50 proc. wyższa niż w poprzednim modelu iPada Pro, a przetwarzanie grafiki jest szybsze aż o 40 proc.

- iPad Pro M1 oferuje największą moc obliczeniową spośród wszystkich tabletów Apple dostępnych w sprzedaży – podkreśla Bartłomiej Prażmowski – odpowiedzialny za ofertę Apple dla firm w INNERGO. To jedyny w Polsce Apple Authorised Enterprise Reseller (AAER), a więc firma, która w bliskiej współpracy z Apple oferuje przedsiębiorcom — zarówno dużym, jak i małym — pełne spektrum jego rozwiązań w tym komputery, smartfony, tablety i aplikacje ułatwiające prowadzenie biznesu (również w modelu abonamentowym).

iPad Pro poradzi sobie zatem bez trudu z obsługą każdego biurowego programu — w tym nie tylko np. arkusza kalkulacyjnego lub programu do tworzenia prezentacji, ale również aplikacji do obróbki grafiki, montażu wideo lub narzędzi do tworzenia programowania.

Procesor M1 pozwala też na długą i intensywną pracę bez dostępu do zasilania — nawet do 10 godzin w wypadku przeglądania internetu lub odtwarzania filmów.

Bartłomiej Prażmowski – odpowiedzialny za ofertę Apple dla firm w INNERGO | Fot. Materiał Partnera

Doskonały ekran, mysz i klawiatura

W wypadku sprzętu adresowanego do biznesu ważna jest nie tylko wydajność, ale również szeroko rozumiany komfort pracy. W tym obszarze Apple zrobił naprawdę wiele, aby iPad Pro spełniał nawet najbardziej wyśrubowane oczekiwania.

iPad Pro występuje w dwóch wersjach różniących się wielkością ekranu — może on mieć przekątną 11 lub 12,9 cala. Obydwa ekrany są świetne i zapewniają dużą gęstość pikseli 264 ppi — w praktyce żadnych poszarpanych linii na nich nie zobaczymy. Kolory odwzorowane są perfekcyjnie.

W wyświetlaczu 12,9 cala Apple zastosował po raz pierwszy w tablecie technologię mini-LED. To przekłada się na jeszcze lepsze odwzorowanie kolorów, większy kontrast oraz jasność szczytową (HDR) na rekordowym poziomie aż 1600 nitów. Nieważne zatem, gdzie będziemy pracowali na iPadzie Pro — w biurze, w pociągu, samolocie lub w domu. Zawsze wyświetlany obraz będzie bardzo wysokiej jakości.

Komfort pracy z iPadem Pro zapewniają też dopracowane akcesoria. Tablet możemy obsługiwać np. za pomocą rysika Apple Pencil. To rozwiązanie sprawdzi się doskonale w sytuacji zarówno składania podpisów na dokumentach, jak i tworzenia notatek lub nanoszenia uwag do dokumentów. Chwalą go sobie zwolennicy “ręcznego pisania”. Również sprawdza się wśród grafików. Na przykład historia firmy INNERGO została narysowana Apple Pencil

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem video:

Klawiatura Magic Keyboard z kolei to nie tylko możliwość wprowadzania tekstu jak na typowym laptopie. Ona ma również komfortowy i duży touchpad, który znakomicie przyspiesza obsługę wielu aplikacji biurowych. Magic Keyboard ma ponadto podświetlane klawisze, co pozwoli nam działać także po godzinach — w warunkach kiepskiego oświetlenia.

iPad Pro może poza tym współpracować z myszą Magic Mouse i ma bardzo szybki port Thunderbolt, do którego możemy podłączyć np. zewnętrzny monitor.

- Zdecydowanie rekomendujemy do pracy w środowisku biznesowym i korporacyjnym iPada Pro z Magic Keyboard i Magic Mouse. To najlepsza na rynku alternatywa dla laptopów — twierdzi Bartłomiej Prażmowski.

Dodajmy jeszcze, że w iPadzie Pro może być zainstalowane nawet 2 TB pamięci. Miejsca na firmowe dane i aplikacje z pewnością zatem nam nie zabraknie.

iPad Pro niemal zawsze też — co ma duże znaczenie w pracy — będzie w zasięgu szybkiego internetu. Obsługuje technologię 5G i Wi-Fi 6, a więc będzie łączył się z najszybszymi sieciami bezprzewodowymi w dowolnym miejscu.

iPad Pro — oprogramowanie dla profesjonalistów

Sam sprzęt w świecie biznesu to nie wszystko. Liczy się również oprogramowanie, które można na nim uruchomić. W tym obszarze iPad Pro również oferuje wszystko, co potrzebne.

Po pierwsze, to dojrzały, intuicyjny, stabilny i bezpieczny system operacyjny iPadOS. W sklepie App Store znaleźć można teraz ponad milion aplikacji specjalnie napisanych dla iPada. Wśród nich wszystko, co jest niezbędne do pracy. Apple zapewnia również na iPadzie swój pakiet biurowy składający się Keynote, Pages oraz Numbers.

Co ważne, oprogramowanie Apple jest w pełni kompatybilne z pakietem Microsoft Office czy Adobe. Na iPadzie Pro uruchomimy też między innymi specjalne wersje tak potężnych aplikacji, jak np. Photoshop.

Podsumowując, iPad Pro jest urządzeniem, które z powodzeniem jest w stanie zastąpić wydajnego laptopa. Praca na nim będzie wydajna i komfortowa. A który dokładnie model iPada wybrać? Posłuchajmy doradców. Dzisiaj Apple w Polsce oferuje swoje rozwiązania we współpracy z doświadczonymi partnerami, w tym firmą INNERGO. Jej eksperci doradzą jaki sprzęt wybrać, pomogą w jego konfiguracji, zaproponują pełne wsparcie serwisowe i odpowiednie finansowanie zakupu.

Leave a Comment