iPhone 13 vs. iPhone 12 - porównanie. Czym się różnią?

Kiedy na rynku debiutują nowe modele urządzeń, naturalnym jest że poprzednie modele tanieją - tym samym stając się dużo bardziej łakomym kąskiem dla wszystkich klientów. Czy warto dopłacać do nowego modelu urządzenia, czy warto pokusić się o kilkaset złotych tańsze wydanie z ubiegłego roku? Cóż - tutaj nie dam wam jednoznacznej odpowiedzi, bo prawdopodobnie dla każdego będzie ona inna. Podpowiem jednak jakie są różnice między iPhone 12 i iPhone 13 - i sami zadecydujecie, czy warto dopłacać.

iPhone 12 i iPhone 13 - porównanie specyfikacji

Od razu też zaznaczę, że mówiąc o iPhone 12 i 13, będę brał pod uwagę także ich mniejsze warianty - te z dopiskiem Mini.

Zarówno tegoroczne jak i zeszłoroczne modele debiutowały w tych samych cenach - chociaż wiadomym jest, że iPhone 12 i iPhone 12 mini przez tych kilkanaście miesięcy staniały. iPhone 12 i iPhone 13 mają te same rozmiary ekranu (6,1-cala), podobnie jak warianty mini (5,4"), oferujące dokładnie taką samą rozdzielczość. Różnicy rozpoczynają się jednak w przypadku procesorów — o ile iPhone 12 napędza Apple Bionic A14, w iPhone 13 mamy o rok nowszy procesor Apple Bionic A15 - a także 5-rdzeniowy GPU. Zmieniły się także warianty kolorystyczne — iPhone 12 dostępny jest w kolorach białym, czarnym, niebieskim, zielonym, fioletowym oraz czerwony. Dla nowych klientów prawdopodobnie nie będzie to odczuwalne, ale tegoroczne smartfony są o kilkadziesiąt gramów cięższe, niż ich zeszłoroczne rodzeństwo. W tym roku, przynajmniej póki co, mamy do dyspozycji warianty: czerwony, różowy, niebieski, czarny i biały - ale nie jest wykluczone, że w przyszłości pojawią się także inne warianty kolorystyczne.

Największą i najbardziej odczuwalną różnicą pomiędzy iPhone 12 i iPhone 13 są niewątpliwie możliwości aparatów fotograficznych. Z przodu czekać na nas będzie dokładnie ta sama konstrukcja (12 MP TrueDepth o jasności f/2.2). Z tyłu jednak poza głównym 12 MP (o jasności 1.6) znalazł się ultraszerokokątny o jasności f/2.4 i polu widzenia 120°. I choć wygląda to niemalże identycznie, to są opcje, które udostępnione zostały dopiero w tegorocznych modelach. Co wśród nich? NAgrywanie wideo HDR z Dolby Vision 4K w 60 klatkach na sekundę, optyczna stabilizacja ekranu czy tryb Cinematic, który pozwoli uzyskać kinowy efekt zmiany ostrości. Na tę chwilę działa... ciekawie, prawdopodobnie lepiej niż gdziekolwiek indziej, jednak nie da się ukryć, że jest to rzecz, którą twórcy będą musieli jeszcze dopracować.

Dla tych którzy porzucili już fizyczne karty SIM prawdopodobnie dobrą wieścią będzie także wsparcie dla podwójnych eSIM — ale to nowość, która czeka wyłącznie w iPhone 13. Jeżeli chodzi o wykonanie - to oba modele mają wykończenie z aluminium i spełniają normę IP68.

iPhone 12 i iPhone 13: który warto kupić?

To pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć sobie... sam. Jak widać - w zwykłych modelach iPhone 13 i iPhone 13 mini nie ma żadnych rewolucyjnych zmian z porównaniem do ubiegłorocznych modeli. Te debiutujące w 2020 roku są już teraz o kilkaset złotych tańsze. Ale czy warto dopłacić do udoskonalonego systemu aparatów, dual eSIM, lepszego procesora i nieco lepszej baterii? Musicie zadecydować sami.

iPhone 13 vs. iPhone 12 – jakie są główne różnice i czy warto kupić nową wersję?

14 września 2021 roku miała miejsce premiera kolejnej linii smartfonów autorstwa firmy Apple. Światło dzienne ujrzała seria iPhone 13. Przedsprzedaż tego modelu rusza 17 września. Czym charakteryzuje się nowy sprzęt od Apple? Jakie różnice można zauważyć w stosunku do poprzednika iPhone’a 12? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

iPhone 13 – nowy smartfon, nowe technologie

Nowości sprzętowe od Apple na rok 2021 zostały zaprezentowane podczas konferencji „California streaming”. Były to Apple Watch Series 7, lekko odświeżone iPad oraz iPad mini, a także wspomniany już iPhone 13. Nowa linia smartfonów obejmuje cztery modele. Są to: iPhone 13 mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro oraz iPhone 13 Pro Max. Każdy telefon wykonany jest z najwyższej jakości materiałów. Wzmocniono jego podzespoły i poprawiono błędy z poprzednich serii. W takim razie, czym różni się iPhone 13 od poprzedników?

Ekrany oraz wygląd zewnętrzny

Wygląd telefonu ma znaczenie, ponieważ może albo zainteresować potencjalnego nabywcę lub wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o nowego iPhone’a 13, jego wygląd nie różni się praktycznie niczym od swojego poprzednika. Apple nadal stawia na ostre kształty, a boczne krawędzie każdego modelu z serii wciąż są wygięte pod kątem prostym. Podobnie jest w przypadku wyświetlacza. Drobne zmiany można za to zauważyć z tyłu smartfona. Wprawne oko będzie w stanie zauważyć, że nieznacznie, a jednak zwiększyła się wyspa aparatu. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, warto również wspomnieć, że iPhone 13 jest nieco grubszy od serii 12. Ma to związek z wykorzystaniem przez twórców większej baterii.

Bateria i ładowanie

W nowej serii zwiększono pojemność ogniw. Bateria w iPhonie 13 wytrzyma 19 godzin odtwarzania wideo, z kolei w przypadku jego poprzednika, wartość ta jest o 2,5 godziny krótsza. Zastosowanie większej baterii wiąże się z wprowadzeniem w nowej serii lepszego aparatu oraz wyższej częstotliwość odświeżania.

Wydajność smartfonów

Apple z roku na rok wykorzystuje w swoich smartfonach coraz to lepsze procesory. iPhone 13 również jest mocniejszy do swojego poprzednika. We wnętrzu modeli z nowej serii kryje się procesor A15 Bionic. W przypadku iPhone’a 12 jest to A14 Bionic. Apple chwali się, że ich nowy smartfon jest o 50% szybszy od konkurencji, jednak nie istnieją porównania dotyczące ich własnych urządzeń. A15 jest wyposażony w 15 miliardów tranzystorów, natomiast w przypadku A14 jest to niecałe 12 miliardów. iPhone 13 ma również lepiej od „dwunastki” obsługiwać sieć 5G.

Aparat

Jest to szczególnie ważna kwestia dla miłośników fotografii. Liczba obiektywów pozostaje taka sama, jak w iPhonie 12, jednak główna kamera ma dużo większy sensor oraz stabilizację matrycy. Ulepszony został przede wszystkim teleobiektyw i aparat ultraszerokokątny. Nowy smartfon ma również lepiej radzić sobie z detalami na ciemnych fotografiach.

Cena telefonu

Oczywiście, ceny nowych telefonów są dosyć wysokie, jednak pomimo pandemii Apple nie zdecydował się ich podnosić. iPhone 13 można kupić za tę samą cenę, co rok temu iPhone 12. Warto również podkreślić, że najuboższa wersja w nowej serii ma 128 GB wbudowanej pamięci. Podstawowa wersja „dwunastki” miała zaledwie 64 GB, a ceny są identyczne.

iPhone 13 vs. iPhone 12 – zwycięzca może być tylko jeden

Smartfony z nowej serii są lepsze od swoich poprzedników w niemal każdym calu. Lepsza bateria, aparat, więcej pamięci wbudowanej. Biorąc pod uwagę fakt, że cena wyjściowa obu telefonów jest identyczna, nie ma co się zastanawiać. Lepiej postawić na nowego iPhone’a 13.

***

Materiał partnera.

iPhone 12 kontra iPhone 13: 5 głównych „różnic” wyjaśnionych

Jak działa Apple iPhone 13 porównać z iPhonem 12? Warto zaktualizować z iPhone'a 12? A może powinieneś trzymać telefon przez kolejny rok i czekać na iPhone'a 14?

Zgodnie z oczekiwaniami, iPhone 13 firmy Apple nie był poważną aktualizacją. Apple wprowadził kilka poprawek tu i tam, w szczególności w module aparatu i dziale baterii, ale dla każdego, kto używa iPhone'a 12, iPhone 13 jest prawdopodobnie jednym z tych, których można przegapić.

Czemu? Wszystko wielkie zmiany nadejdą w przyszłym roku wraz z premierą iPhone’a 14. iPhone 14 będzie miał nowy (ish) design, nowe specyfikacje, nowe funkcje i będą wyglądać wyraźnie inaczej od iPhone'a 12 i iPhone'a 13. Pojawi się też nowy model w postaci iPhone 14 Max który zastąpi iPhone'a 14 Mini.

iPhone 12 kontra iPhone 13 – główne różnice

Zapisz

Na pierwszy rzut oka nie ma zbyt wiele do oddzielenia iPhone’a 12 i iPhone’a 13. Wyglądają mniej więcej identycznie, występują w tych samych modelach – standardowym, mini, Pro i Pro Max – i wszystkie mają wyświetlacze OLED i łączność 5G.

Ale jak zobaczysz poniżej, różnice, choć subtelne, sumują się w całkiem duże różnice między iPhone 12 i iPhone 13. Jest to jednak dość standardowe dla Apple – nie wprowadza OGROMNYCH zmian, zamiast tego woli poprawiać i ulepszać rzeczy.

I to właśnie takie podejście sprawiło, że firma odniosła taki sukces. Pomaga również obniżyć koszty rozwoju telefonów. Apple koncentruje się na istotnych zmianach, które poprawiają użyteczność telefonu i jego podstawowych komponentów – takich jak bateria, aparat i jego działanie we wszystkich obszarach.

Przyjrzyjmy się teraz wszystkim główne różnice między iPhonem 13 a iPhonem 12...

Żywotność baterii

Są jednak zmiany i chociaż są subtelne, niektóre są w rzeczywistości dość ważne. Najważniejszy dotyczy żywotności baterii. iPhone 12 firmy Apple nie był świetny pod względem żywotności baterii; Włączenie 5G naprawdę zaszkodziło wytrzymałości baterii telefonu w porównaniu do iPhone'a 11.

Firma Apple postanowiła naprawić ten problem w serii iPhone 13, dodając większe baterie do wszystkich modeli z tej serii. Spowodowało to znaczną poprawę żywotności baterii. Na przykład iPhone 13 Mini będzie trwał o 90 minut dłużej niż iPhone 12 mini – a 90 minut dodatkowego soku jest dość znaczące.

Jeśli żywotność baterii jest dla Ciebie ważna, zdecydowanie radziłbym wybrać dowolny model iPhone'a 13 zamiast tych z serii iPhone 12. Większe baterie i procesor Apple A15 mają duży wpływ na ogólną żywotność baterii i wydajność, nawet w modelu podstawowym i Mini.

Screens

Apple używa dokładnie tych samych paneli OLED w swoich telefonach iPhone 12 i iPhone 13. Ale znowu są subtelne różnice. Na przykład wyświetlacz iPhone'a 13 został ulepszony, aby zapewnić lepszą jasność – o około 28% więcej, aby być dokładnym. Na przykład iPhone 12 dostarczy 569 nitów, a iPhone 13 795 nitów, co jest dość dużą rozbieżnością. I to też zauważysz.

W droższych modelach Apple iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max, masz również do rozważenia ProMotion. Technologia wyświetlania ProMotion firmy Apple jest dostępna tylko w iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max i dynamicznie dostosowuje częstotliwość odświeżania w tych telefonach od 10 Hz do 120 Hz. iPhone 12 działa z częstotliwością 60 Hz. I znowu, gdy użyjesz wyświetlacza 120 Hz, zauważysz różnicę, gdy zniknie.

Technologia aparatu

Na papierze aparat iPhone’a 12 i iPhone’a 13 wygląda i brzmi bardzo podobnie. Ale znowu diabeł tkwi w szczegółach. iPhone 13 obsługuje ten sam montowany z tyłu aparat 12 MP z dwoma obiektywami, co iPhone 12. Ale iPhone 13 wykorzystuje znacznie większy czujnik – największy, jaki kiedykolwiek zamontowano w module aparatu z dwoma obiektywami – a ten czujnik pozwala na niezwykłe 47% więcej światła niż iPhone 12.

Podstawowy model iPhone'a 13 otrzymuje również optyczną stabilizację obrazu z przesunięciem czujnika, funkcję Pro z iPhone'a 12 Pro / Pro Max, a także nowo wybity ultraszerokokątny obiektyw, który znacznie poprawił wydajność w słabym świetle. Ponownie, to wszystko jest subtelne, zaniżone, ale kiedy wszystko jest połączone, sumuje się to do dużych zmian w sposobie działania telefonu w prawdziwym świecie.

Z iPhone 13 Pro i iPhone 13 Pro Max firmy Apple, zmiany i ulepszenia są jeszcze bardziej widoczne. Ponownie masz znacznie większe czujniki niż te, które były używane w modelach iPhone'a 12, a to, w połączeniu z szerszym ultraszerokim czujnikiem f/1.8, zapewnia radykalnie lepszą wydajność we wszystkich warunkach oświetleniowych, ale zwłaszcza w gorszych warunkach oświetleniowych.

Teleobiektyw 77 mm w iPhonie 13 Pro / Pro Max ma teraz 3-krotny zoom optyczny – iPhone 12 Pro / Pro Max miał tylko 2.5-krotny zoom optyczny. Otrzymasz także dostęp do takich rzeczy, jak nowa technologia ProRes firmy Apple w modelach iPhone 13 Pro, która pozwala na produkcję filmów hollywoodzkich na iPhonie. To naprawdę niesamowite, co możesz zrobić z ProRes.

Opcje bagażu

Wszystkie modele iPhone'ów 12 i iPhone'ów 13 firmy Apple są dostępne w tych samych podstawowych wariantach przechowywania. Ale w przypadku iPhone'a 13 Pro i iPhone'a 13 Pro Max masz możliwość skorzystania z 1 TB pamięci, naprawdę ogromnej ilości pamięci wewnętrznej.

I choć 1 TB brzmi śmiesznie, jeśli dużo korzystasz z ProRes – lub kręcisz filmy na swoim iPhonie – 1 TB pamięci faktycznie stanie się naprawdę przydatna. Dlatego jest obecnie dostępny tylko w modelach Pro.

Procesor A14 kontra A15

Każdy nowy model iPhone'a otrzymuje nowy procesor. iPhone 12 działał na procesorze Apple A14, a iPhone 13 na platformie A15 firmy. Oba są wyjątkowo potężnymi procesorami, wiodącymi na rynku i najbliższym konkurentem Apple, Qualcomm, dobrze i naprawdę w jego ślady. Nic nie może dotknąć Apple A14 lub A15 pod względem ogólnej wydajności.

A15 jest wykonany w tym samym procesie 5 nm, co A14 – Apple używa do tego TSMC – ale Apple twierdzi, że A15 zapewni około 20% większą wydajność i jest o wiele bardziej wydajny niż A14, który w połączeniu z większymi bateriami z serii iPhone 13, jest przyczyną znacznej poprawy żywotności baterii.

Dla przeciętnego użytkownika różnica między A14 a A15 jest czysto akademicka. Tak, A15 jest szybszy i wydajniejszy. Ale jeśli wszystko, co robisz z iPhonem, to uruchamianie kilku aplikacji, granie w dziwną grę i używanie jej do wykonywania połączeń i wysyłania SMS-ów, samo to nie sprawi, że iPhone 13 będzie wart uaktualnienia. iPhone 12 to wciąż bardzo mocny telefon – nawet jak na standardy 2022.

Czy warto zaktualizować iPhone'a 13?

Konkluzja? Jeśli używasz teraz iPhone'a 12, trzymaj go przez kolejne 12 miesięcy i poczekaj na iPhone 14. IPhone 13 to solidna aktualizacja, naprawiająca wiele problemów, które nękały iPhone'a 12, ale nie jest to poważna aktualizacja. Jeśli używasz iPhone'a 11 lub starszego, zaktualizuj. iPhone 13 to ogromny krok naprzód w stosunku do tych starszych modeli.

Ale jeśli masz iPhone'a 12, trzymałbym go jeszcze przez kilka miesięcy i poczekaj na iPhone'a 14.

Oto pełny dziennik zmian i lista aktualizacji dla Modele Apple iPhone 13 i iPhone 13 Pro:

Lista aktualizacji iPhone'a 13 iPhone 13 otrzymuje aktualizacje z iPhone'a 12 Pro; ma teraz ten sam 12-megapikselowy obiektyw z aperturą f/1.6, co iPhone 2020 Pro z 12 roku. Nowy ultraszerokokątny aparat iPhone'a 13 ma również szybszy obiektyw f/2.4 i pole widzenia 120 stopni, a także technologię stabilizacji przesunięcia czujnika.

Wszystkie modele iPhone'a 13 obsługują tryb kinowy; ta technologia automatycznie zmieni ostrość w czasie rzeczywistym, co sprawi, że wszystkie telefony w zasięgu będą lepsze do nagrywania wideo. Apple użył parodii Knives Out aby zademonstrować jak Tryb kinowy działa.

Seria iPhone 13 ma mniejsze wycięcie. Wycięcie w iPhonie 13 jest o 20% mniejsze niż wcześniej.

iPhone 13 ma lepszą wydajność 5G niż iPhone 12. Według Apple połączenie iPhone'a 13 z sieciami 5G jest szybsze i do końca 200 r. będzie obsługiwać ponad 60 operatorów w ponad 2021 krajach.

iPhone 13 jest wyposażony w nowy procesor Apple A15. Apple twierdzi, że nowy chipset A15, choć wciąż jest 5 nm SoC, jest o 50% szybszy niż jego najbliższy konkurent (Snapdragon 888), chociaż te twierdzenia nie zostały jeszcze przetestowane.

Chipset A15 zawiera dwa nowe rdzenie o wysokiej wydajności i cztery nowe rdzenie o wysokiej wydajności.

Lista aktualizacji iPhone'a 13 Pro i iPhone'a Pro Max Wszystkie modele Apple iPhone 13 Pro są wyposażone w nowe ekrany Super Retina XDR 120 Hz o zwiększonej jasności (do 1000 nitów).

iPhone 13 Pro i Pro Max są dostępne w kolorach: grafitowym, złotym, srebrnym i nowym jasnoniebieskim.

Wszystkie trzy aparaty zostały zaktualizowane w ofercie iPhone'a 13 Pro; masz lepszą wydajność przy słabym oświetleniu dzięki większym czujnikom, szerszej przysłonie w przypadku obiektywu ultraszerokokątnego i 3-krotnemu zoomowi w przypadku teleobiektywu. Tryb nocny jest teraz obsługiwany również we wszystkich trzech obiektywach.

Modele 13 Pro i 13 Pro Max są teraz wyposażone w nowy obiektyw makro, który umożliwia fotografowanie obiektów z odległości zaledwie 2 cm. Wszystkie modele Apple Pro są teraz wyposażone w optyczną stabilizację obrazu z przesunięciem czujnika.

Modele Pro mają również tryb kinowy, ale również skorzystają z Nowa technologia ProRes firmy Apple. Za pomocą modeli iPhone 4 Pro można filmować w rozdzielczości 30K do 13 klatek na sekundę, a dzięki ProRes, formatowi wideo wyższej jakości, można następnie edytować bardziej szczegółowo po nagraniu materiału.

Wszystkie modele iPhone'a 13 Pro mają dodatkowy poziom pamięci, 1 TB – prawdopodobnie wynika to z wykorzystania ProRes.

Apple poprawiło żywotność baterii iPhone’a 13 Pro i 13 Pro; iPhone 13 Pro wytrzyma o 1.5 godziny dłużej niż iPhone 12 Pro, a iPhone 13 Pro Max o 2.5 godziny dłużej niż iPhone 12 Pro Max.

Zapisz iPhone 13 Resource Hub: wszystkie najnowsze wiadomości, aktualizacje, ceny i przewodniki Dowiedz się więcej o iPhonie 13

Na STRONIE 2 znajdziesz wszystkie przedpremierowe plotki na temat porównania iPhone'a 13 z iPhonem 12…

Leave a Comment