jaki Tablet dla seniora? RANKING 2022 i Opinie na Aspadit.pl

Tablet dla seniora

Starsze osoby coraz częściej korzystają ze sprzętu elektronicznego. Nikogo dziś nie dziwi widok dziadka czy babci, którzy wraz z wnuczkami, sprawdzają pocztę elektroniczną czy oglądają filmy na portalu YouTube.

Tablet czy komputer stacjonarny dla seniora?

Naszym zdaniem, dobry tablet dla seniora to znacznie lepsze rozwiązanie niż komputer stacjonarny. Tablet pobiera niewiele prądu, a jego system operacyjny jest na tyle intuicyjny, że praktycznie nie trzeba się go uczyć. Używając tabletu, starsza osoba nie musi uczyć się koordynacji między dłonią a kursorem myszki (który często jest niewidoczny), dzięki czemu, włączanie rozmaitych opcji jest znacznie prostsze.

Dobry tablet dla seniora może służyć także do zaspokajania głodu wiedzy – podświetlony ekran ułatwia czytanie osobom z wadą wzroku. Litery można także powiększyć, by ułatwić zrozumienie tekstu, czego nie da się powiedzieć o gazecie czy obrazie telewizyjnym.

Tablet dla seniora – ułatwienia dostępu

Jeśli kupujesz tablet dla seniora, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy ma on wbudowaną pomoc w formie elektronicznej. Na szczęście system operacyjny Android czy iOS posiada mnóstwo podpowiedzi, które można uaktywnić wtedy, gdy nie wiemy, którą z opcji wybrać. Niektóre modele posiadają interface dopasowany do potrzeb osób mających problemy ze wzrokiem, a w wielu przypadkach, można samodzielnie powiększyć poszczególne elementy interface. Nowoczesne modele posiadają zwykle ogromną rozdzielczość ekranu, co przekłada się także na bardzo mały rozmiar ikon i przycisków. Najlepiej, jeśli tablet umożliwia zmniejszenie rozdzielczości (która w przypadku osób starszych nie ma większego znaczenia) lub przeskalowanie elementów tak, by zajmowały one więcej miejsca na pulpicie. Dobrym rozwiązaniem może być dokupienie specjalnego pióra do korzystania z tabletu, które umożliwi precyzyjne wybieranie różnych opcji z menu.

Dzięki temu, korzystanie z tabletu będzie o wiele prostsze i zmniejszy się ilość pomyłek przy pisaniu.

Tablet nie sprawdzi się natomiast dla osoby starszej, która aktywnie korzysta z różnych programów typowych dla komputerów osobistych, jak edytor tekstu, program do obróbki zdjęć czy poczta elektroniczna. Mają one zwykle swoje tabletowe odpowiedniki, jednak nie są one tak wygodne, jak używanie programu na laptopie czy komputerze stacjonarnym.

Tablet dla seniora – jaki rozmiar?

Z uwagi na to, że starsze osoby często mają problemy z widzeniem z bliska, warto kupić tablet z jak największym ekranem. Tablet powinien mieć około 10 cali i silne podświetlenie ekranu, dodatkowo wpływające na widoczność poszczególnych elementów. Dzisiejsze tablety są wyposażane w bardzo cienkie ramki, które będą problemem dla starszej osoby, gdyż trudno będzie złapać taki sprzęt w dłonie. Super cienki sprzęt lepiej pozostawić dla młodszych osób, natomiast dla seniora wybrać tablet, którego trzymanie nie powoduje włączania poszczególnych opcji z menu. Duży tablet ma także plus w formie znacznie większych wyświetlanych przycisków na ekranie.

Tablet dla seniorów – jakie aplikacje?

Kupując dobry tablet dla seniora, nie zapominaj o tym, że jego najważniejszym elementem jest system operacyjny. Najczęściej wykorzystywane są trzy systemy – Android, Windows oraz iOS, które umożliwiają instalowanie aplikacji i skonfigurowanie sprzętu odpowiednio do swoich potrzeb. Należy unikać sprzętu, który jest wyposażony w inne, mniej dopracowane systemy operacyjne oraz przestarzałe wersje systemów, które wymieniliśmy powyżej.

Tablet podłączony do Internetu, umożliwi instalowanie różnych aplikacji, które w różnych systemach operacyjnych, będą podobne. Przydatne dodatki, w które warto wyposażyć tablet dla seniora, to na przykład:

Gry logiczne

Antywirus (konieczne jest wytłumaczenie tego, na jakie ryzyko naraża nas korzystanie z sieci)

Skype lub inny komunikator

Aplikacja YouTube lub inna, która umożliwia odtwarzanie audio i wideo.

Większość aplikacji można dziś zainstalować z Internetu, lub skorzystać z nich bezpośrednio na stronie. Dobrym rozwiązaniem będzie dodanie kilku z nich do zakładek w przeglądarce, by nie trzeba było poświęcać czasu na wpisywanie ich z niezbyt wygodnej klawiatury.

Tablet dla seniora – jakie parametry?

Starsze osoby mają swoje przyzwyczajenia, które zmieniają bardzo rzadko. Większość osób nie potrzebuje najlepszego tabletu dla seniora, który zaoferuje kilkurdzeniowy procesor, ogromną ilość RAM i mnóstwo miejsca. Do korzystania z Internetu czy grania w proste gry, wystarczy nawet najprostszy model, wyposażony w procesor mobilny. Pamiętaj, że wymagania podstawowych programów stale rosną, dlatego warto kupić tablet, który będzie posiadał przynajmniej 1 GB RAM – w przeciwnym przypadku, korzystanie z niego będzie utrudnione.

Przed zakupem tabletu dla seniora, pokaż bliskiej osobie, jakie możliwości oferuje taki sprzęt i zastanów się, czy lepszym wyborem będzie tablet, czy zwykły komputer. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup tabletu wyposażonego w stację dokującą z klawiaturą, który łączy ze sobą zalety tabletu i laptopa.

Tablet dla seniora - Ranking 2022

Poniżej przedstawiamy ranking produktów najlepiej pasujących do kategorii Tablet dla seniora. Ranking ten jest weryfikowanych codziennie, tak aby można było zawsze sprawdzić najpopularniejsze produkty w danej kategorii. Nie wiesz jaki Tablet dla seniora wybrać? Sprawdź propozycje w poniższej tabeli.

tak trafiacie na tego bloga:

Łatwy w użyciu tablet dla seniorów z opcjami wideo

Najłatwiejszy na świecie

Seniorzy Tablet

Podróż Ruta de la Plata w liczbach Konnekt Wideotelefon dla seniorów jest po prostu najłatwiejszym w obsłudze tabletem dla seniorów.

W magazynie już teraz. Tak, mamy zapas na lata 2022-2023.

Większości starszych osób trudno jest używać iPada lub tabletu. Nasze badania rynkowe wykazały, że seniorzy (mężczyźni i kobiety w wieku 75 lat i starsi) mieli trudności z używaniem sprzedawanych na rynku tabletów dla seniorów.

Produkty komercyjne dostępne w cenie konsumenckiej mają zbyt małe ekrany i zbyt małe objętości. Ikony są zaskakujące i trudne do zapamiętania - szczególnie dla kogoś, kogo pamięć miała lepsze dni. Przyciski głośności są zbyt łatwe do stukania. Drżące lub niepewne palce zawsze pełzają po krawędzi i przypadkowo zmieniają ustawienia lub uruchamiają niechciane aplikacje. Przede wszystkim tekst jest malutki - zwykle po to, by zrobić miejsce na te ikony. Opcji jest po prostu zbyt wiele. Menu nigdy nie były częścią domowego telefonu babci, więc dlaczego teraz potrzebuje menu?

Większość producentów wkuwa tabletki dla seniorów pełne funkcji. Funkcje, których babcia prawdopodobnie nie potrzebuje, takie jak e-mail, mapy pogody i SMS-y. Większość 80-latków chce tabletu dla seniorów tylko z jednego powodu: pozostawania w kontakcie, twarzą w twarz, z rodziną i przyjaciółmi… i być może, jeśli jest to niezwykle łatwe, aby zobaczyć i porozmawiać o zdjęciach swoich wnuków.

Badanie osób starszych wykazało, że 80% jest skłonnych spróbować połączeń wideo. Jak trudne może to być?

Seniorzy mają problemy z używaniem tych tabletek dla seniorów i czują się sfrustrowani. Nazywamy te urządzenia „wypełniaczami z górnej szuflady”, ponieważ w końcu trafiają do górnej szuflady wraz z innymi gadżetami, których po prostu nie używają!

Dlatego jest założyciele tej firmy, Karl i John, stworzyli Konnekt telefon wideo. one widział potrzeby swoich rodziców, aby widywali się z rodziną i przyjaciółmi tak często, jak chcieli, bez podróży.

iPhone dla seniora? Po przesiadce z Androida mój ojciec ani myśli wracać

W porównaniach smartfonów dla seniorów rzadko kiedy wspomina się o iPhone’ach, a szkoda. Urządzenia te w niejednym przypadku sprawdzą się u osoby starszej lepiej, aniżeli sprzęt z Androidem na pokładzie. Przekonałem się o tym na przykładzie mojego ojca oraz jego przyjaciół.

Kiedyś śmiało można było mnie nazywać orędownikiem potęgi Androida i nie śmiem wypierać się przeszłości. W dalszym ciągu uważam, że dla wielu osób będzie to rozsądniejsza w wyborze platforma systemowa. iOS ma swoje ograniczenia, niekiedy nielogiczne lub uciążliwe dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Niemniej, może świetnie sprawdzić się w roli urządzenia dla „nietechnicznej” starszej osoby. Dlaczego? Jest co najmniej kilka powodów.

iPhone dla seniora vs Android dla seniora

Mój rodziciel od czasu wejścia do świata smartfonów nieustannie korzystał z Androida. Początkowo były to tańsze propozycje, następnie średniaki, choć zdarzało się mu również korzystać z nieco starszego flagowca. Z ręką na sercu muszę przyznać, że w jego historii z Zielonym Robotem nie pojawił się ani jeden sprzęt, który tata podsumowałby w całości pozytywnie.

Kiedy wymieniałem swojego iPhone’a SE na nowszy model, postanowiłem zainteresować ojca urządzeniami Apple. Początkowo obawiałem się, czy aby na pewno urządzenie sprosta oczekiwaniom seniora, jednak szybko przekonałem się, że moja decyzja była słuszna. Od tego czasu tata używa już trzeciego iPhone’a (aktualnie 8-kę) i wygląda na to, że niebawem będzie przesiadał się na nieco nowsze jabłko. Zapytacie, jak do tego doszło?

Tata, narzekając na Androida, podkreślał wady takie jak niedopracowane aplikacje, nieoczekiwane zamknięcia aplikacji, zbyt duża możliwość wyboru działań, zbyt wiele opcji, zbyt wiele możliwości konfiguracji oraz brak płynności. Nie było tygodnia, w którym nie udzielałbym we wspomnianych kwestiach telefonicznego wsparcia, co bywało kłopotliwe, zarówno dla mnie, jak i dla ojca. Postanowiliśmy spróbować iOS… bo, dlaczego nie?

Mówię „sprawdzam”

Po serii pytań względem oczekiwań, ustawień i potrzebnych aplikacji, skonfigurowałem urządzenie i udzieliłem krótkiego instruktażu. Ku mojemu zaskoczeniu, nie usłyszałem zbyt wielu pytań doprecyzowujących. Wszystko wydawało się mojemu rodzicielowi jasne i klarowne. Sądziłem, że to jedynie początkowy zachwyt nad nowością. Dopiero kiedy minął tydzień od przekazania ojcu iPhone’a zdecydowałem się zapytać o wrażenia oraz ewentualne problemy.

Wrażenia były w gruncie rzeczy pozytywne. W oczach mojego taty — iPhone był szybki, pozbawiony widocznych (dla niego) błędów i co najważniejsze, był naprawdę prosty w użytkowaniu. Po kilku miesiącach dowiedziałem się, że kilku przyjaciół taty również przeszło na iOS chwaląc platformę po przesiadce z Androida.

Nie twierdzę, że w każdym przypadku będzie podobnie, jednak trzeba przyznać, że prostota, ograniczone możliwości konfiguracji oraz względny ład, sprawiają, iż iPhone wydaje się rozsądnym wyborem dla seniora. Niestety, smartfony z logo nadgryzionego jabłka na obudowie nie należą do najtańszych…

Wysoka cena to nie problem

Emerytury w Polsce, jakie są, wie każdy. Niektórzy są zadowoleni z wysokości świadczenia, jednak spora grupa osób raczej nie ma powodu do radości. Właśnie dlatego często kluczową rolę przy wyborze smartfona gra, a jakże, cena. Czy to wyklucza iPhone’a jako smartfon dla seniora, szczególnie tego z ograniczonymi finansami? Niekoniecznie.

Jako że potrzeby większości seniorów nie są wygórowane, z powodzeniem wystarczą iPhone’y, które swoją premierę miały 2, 3, a nawet 4 lata wstecz. Urządzenia te zaskoczą wydajnością i co ważne, w dalszym ciągu są jeszcze wspierane.

Czy wy również uważacie, że iPhone to dobry smartfonowy wybór dla seniora?

Leave a Comment