150 euro za gamepad - dość drogi, prawda? W naszej recenzji wyjaśnimy, co sprawia, że ​​ten kontroler jest tak wyjątkowy, dlaczego jest niezwykle popularny (pomimo wysokiej ceny) i czy użytkownicy Apple również mogą coś zrobić z urządzeniem.

Być może najlepszy kontroler na świecie?

Jest na rynku od prawie trzech miesięcy, ale jeszcze kilka dni temu trudno było go zdobyć – mówimy o kontrolerze Xbox One Elite. Ten szczególnie wyrafinowany gamepad był pierwotnie przeznaczony tylko dla profesjonalnych graczy i dlatego był produkowany tylko w niewielkich ilościach. Ale rynek niszowy nie był tak mały, jak myślał producent Microsoft: chociaż szlachetny kontroler kosztuje około 150 euro, wszyscy go chcieli - co już doprowadziło do ekstremalnych wąskich gardeł przy składaniu zamówień w przedsprzedaży.

Czy kontroler Xbox Elite jest wart swojej ceny?

Patrząc obiektywnie: Tak! Bo jeśli porównać go z innymi profesjonalnymi urządzeniami z obszaru gier (tzw. „kontrolerami Scuf”), cena faktycznie wypada całkiem nieźle. Ponadto jest to oryginalny produkt, który zawiera nawet odpowiednie oprogramowanie. Możesz użyć aplikacji „Akcesoria Xbox”, aby dostosować kontroler Elite do swoich potrzeb. Czułość drążków można ustawić, funkcje można przypisać do innych przycisków, a nawet ustawić siłę poszczególnych silników rumble. Za pomocą tej aplikacji można zapisać i nazwać wiele profili, z których wszystkie można tam wywołać. Dodatkowo bezpośrednio na sterowniku można zapisać dwa stałe profile, między którymi w każdej chwili można się przełączać za pomocą małego przełącznika pośrodku.

Inne różnice w stosunku do normalnego kontrolera Xbox

Oprócz różnych opcji dostosowywania na poziomie cyfrowym, Elite Controller oferuje również namacalne modyfikacje samego urządzenia.Możesz dołączyć do czterech dodatkowych przycisków („łopatek”) z tyłu kontrolera, które następnie można obsługiwać za pomocą środkowy lub serdeczny palec. Jest to szczególnie praktyczne w przypadku strzelanek lub gier akcji: po prostu umieść funkcję na żądanym przycisku, a kontroler pozwala teraz skakać, celować i strzelać kombinacje bez zdejmowania kciuka z prawego drążka. A może wolisz grać w najbardziej realistyczne gry wyścigowe z możliwych? Wtedy wiosła mogą służyć jako doskonałe wiosła. Nawiasem mówiąc, zakładanie i zdejmowanie wiosła nie zajmuje sekundy. Microsoft zastosował bardzo sprytny magnetyzm, podobnie jak w przypadku innych wymiennych elementów kontrolera Elite.

Ponieważ łopatki z tyłu to nie jedyna rzecz, którą możesz dostosować do swoich potrzeb: Microsoft dostarcza trzy różne nasadki do drążków (wklęsłe i wypukłe, w kilku rozmiarach). Oprócz zwykłego pada sterującego jest też duży, który nadaje się szczególnie do gier walki. Wszystkie te dodatkowe elementy są wykonane z metalu – podobnie jak zderzak i spust Elite Controllera. Ponadto spusty można teraz zablokować. Ze względu na krótszą ścieżkę możliwe są szybsze sekwencje strzelania w strzelankach pierwszoosobowych.

Jest więc wiele różnic w stosunku do normalnego kontrolera Xbox. Za dumną cenę 150 euro możesz się tego spodziewać. Ale w wersji Elite jest coś więcej: wykonanie jest lepsze, zamiast płaskiego plastiku zastosowano miękki w dotyku i według Microsoftu karbowane krawędzie kijów nie powinny się tak szybko zużywać. Ponadto Elite Controller jest dostarczany w stylowym etui, w którym możesz nie tylko przechowywać dobry element bez kurzu, ale także bezpiecznie go przetransportować - czy to na duże imprezy e-sportowe, czy po prostu do znajomych na wieczór z grami. Ponadto Microsoft podarował odporny na pękanie kabel USB i oczywiście dwie baterie.

Kompatybilność z Apple

Z Elite Controllera można korzystać nie tylko na konsoli Xbox One, ale również (z odpowiednim sterownikiem firmy Microsoft) na komputerze z systemem Windows. Teoretycznie można też grać na Macu za pomocą szlachetnego kontrolera, ale należy zainstalować dodatkowe oprogramowanie, w przeciwnym razie mogą pojawić się problemy z niektórymi grami. Polecam do tego darmowy program Xone-OSX. W przypadku większości urządzeń obowiązuje zasada: baw się tylko kablami! Tylko Xbox One obsługuje funkcję bezprzewodową kontrolera. Nawiasem mówiąc, nie działa z Apple TV. Niestety w przyszłości to się nie zmieni. Alternatywą byłby wtedy ten kontroler, który jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami Apple.

Wniosek

Kontroler Xbox One Elite to zdecydowanie najlepszy kontroler, z jakim kiedykolwiek grałem, a możliwości są nieograniczone. Jednak to też nie jest „idealne”. Microsoft był w stanie znacznie ulepszyć swój i tak już bardzo dobry kontroler, ale jest kilka drobiazgów, które wciąż można skrytykować. Na przykład połączenie radiowe, które od czasu do czasu na chwilę zrywa się, mimo że nie oddalasz się zbytnio od konsoli. Sony rozwiązało to znacznie lepiej dzięki kontrolerowi PlayStation z Bluetooth. Ponadto Elite Controller jest nadal zasilany bateryjnie. Microsoft mógł dodać zestaw „Play & Charge” w cenie 150 euro - to kosztuje około 20 euro osobno. Mimo to uwielbiam Elite Controller i nie chcę już bez niego żyć. Wyraźna rekomendacja zakupu dla wszystkich wymagających graczy i tych, którzy chcą nimi zostać.

Leave a Comment