Najlepsze edukacyjne aplikacje na iPad dla uczniów i studentów

Choć najpopularniejszy wśród uczniów i nauczycieli jest oczywiście Microsoft Office, w szczególności Microsoft Word, warto wiedzieć, że sklep z aplikacjami oferuje całe morze apek, które usprawnią naukę. Jeśli w 2021 nadal nie korzystasz z aplikacji do nauki na smartfon i tablet, nie masz pojęcia, jak wiele tracisz.

Niezależnie od tego, czy jesteś nauczycielem chcącym nawiązać nić porozumienia ze szczególnie ukierunkowanymi na nowe technologie uczniami, czy uczniem szkoły średniej poszukującym sposobu na szybsze powtórki, masz do dyspozycji ogrom edukacyjnych aplikacji na iPad.

Nie martw się.

Nasza lista to zestawienie wyselekcjonowanych aplikacji na iPad, które doskonale sprawdzą się zarówno wśród uczniów szkół średnich, jak i osób pragnących sprawniej wspinać się po szczeblach kariery. Weź swój iPhone, iPad Pro albo urządzenie z Androidem i zacznij ściągać. Koniec z nudą, zmęczeniem i niekończącym się ślęczeniem nad jednym i tym samym zdaniem w podręczniku!

Najlepsze aplikacje edukacyjne dla nastolatków (14 do 17 lat)

Uczniowie szkół średnich pokochają nasze poniższe propozycje. Znajdą tu misz-masz aplikacji na iPad, które spełnią różnorodne oczekiwania uczącej się młodzieży.

W naszym zestawieniu znajdują się specjalne aplikacje, które zdecydowanie poprawiają skuteczność nauki do testów i egzaminów, jednocześnie zdecydowanie skracając jej czas. Jest też idealna aplikacja, która pomoże dzieciakom opanować stres i frustrację po długim, męczącym dniu.

Powtarzaj materiał z aplikacją BBC Bitesize

Jeśli Twoje dzieciaki przygotowują się do testów GCSE, TGAU, Nationals albo Highers, aplikacja BBC Bitesize będzie dla nich wydatną pomocą. Poza przedmiotami kierunkowymi, angielskim, matematyką i naukami ścisłymi (biologia, chemia, fizyka), aplikacja obejmuje także inne przedmioty nauczane w szkołach Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Aplikacja poprzez powiadomienia i przypomnienia pomaga trzymać się ustalonego harmonogramu nauki. Poza testami aplikacja BBC Bitesize oferuje też szybkie powtórzenia na bazie fiszek. Revision Guides to przydatna funkcja, która umożliwia błyskawiczne przyswojenie i powtórzenie informacji potrzebnych na egzaminie.

Android: Darmowa. Dostępna na urządzenia z systemem Android 5.0 i nowszym.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 11.0 i nowszym.

Zostań muzycznym mistrzem z aplikacją Yousician

Czy Twoje dziecko jest zupełnym nowicjuszem w świecie muzyki, czy też potrzebuje mentora, który pomoże mu rozwijać talent, Yousician będzie strzałem w dziesiątkę. Aplikacja pomaga w nauce gry na pianinie, gitarze, basie i ukulele, wykorzystując tylko smartfon i instrumenty akustyczne lub elektryczne w czasie rzeczywistym. Lekcje są tak skonstruowane, że każdy samouk nabywać umiejętności w swoim tempie.

Aplikacja stworzona przez najbardziej innowacyjnych i doświadczonych nauczycieli uczy także teorii muzyki oraz ćwiczy specyficzne umiejętności i konkretne akordy. Z aplikacji skorzystają także osoby pragnące udoskonalić śpiew, a dostępne w niej cotygodniowe wyzwania zapewnią wysoki poziom motywacji.

Android: Darmowa. Dostępna na urządzenia z systemem Android 4.4 i nowszym.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 10.0 i nowszym.

Ćwicz matmę i angielski z aplikacją IXL: Maths and English

Przeciągane po ekranie pytania oraz narzędzia do tworzenia wykresów to tylko niektóre z interaktywnych funkcji, które czynią aplikację IXL prawdziwie wciągającą zabawą edukacyjną. Uczniowie mogą używać swojego Apple Pencil na iPadzie podczas rozwiązywania problemów matematycznych, co eliminuje potrzebę stosowania jakichkolwiek dodatkowych narzędzi lub akcesoriów.

Aplikacja zawiera również obszerne treści pomagające rozwijać umiejętność uczenia się języka angielskiego. Uczniowie mogą skupić się na docelowych elementach, które chcą rozwinąć w interesujący sposób. Dzięki raportom analitycznym łatwo jest śledzić postępy i uzyskać wgląd w umiejętności, które wymagają dodatkowej pracy.

Android: Subskrypcja.

iOS: Subskrypcja. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 11.0 i nowszym.

Kindle dla moli książkowych

Kindle da radość każdemu miłośnikowi książek. Aplikacja zapewnia ponad milion darmowych e-booków, w których chętnie poszperają dzieciaki. Dodatkowo, znajdą tam ukochane bestsellery, a także literaturę faktu, leksykony i podręczniki.

Dzięki możliwości personalizacji ustawień: zmiany czcionki, orientacji, jasności ekranu, możesz oddać się lekturze w każdych warunkach i dowolnym oświetleniu. Aplikacja pozwala także na synchronizację na różnych urządzeniach, dzięki czemu zawsze bez trudu odnajdziesz miejsce, gdzie ostatnio skończyłeś czytać.

Android: Darmowa. Dostępna na urządzenia z systemem Android 5.0 i nowszym.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 12.0 i nowszym.

Postaw na dobrą organizację ze szkolnym planerem My Study Life: School Planner

Dobra organizacja pozwala szybko uporać się z każdym zadaniem. Aplikacja My Study Life oferuje uczniom i studentom zaplanować sesje nauki i poprawić umiejętność zarządzania czasem. Aplikacja pozwala na synchronizację danych pomiędzy urządzeniami i obsługę zapisywania w chmurze, takiej jak Google Drive, dzięki czemu masz dostęp do swoich danych offline i możesz na bieżąco wprowadzać zmiany.

Za sprawą przemyślnej optymalizacji aplikacja posłuży nie tylko jako kalendarz. Uczniowie pokochają możliwość zintegrowania wszystkich obszarów nauki na przejrzystym arkuszu planera. Aplikacja zawiera wiele funkcji, takich jak harmonogramy tygodniowe i dzienne, powiadomienia o oczekujących pracach i testach oraz śledzenie zadań.

Android: Darmowa. Dostępna na urządzenia z systemem Android 4.4 i nowszym.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 11.0 i nowszym.

Khan Academy – nauka dla każdego

Ta aplikacja non-profit jest jedną z najpopularniejszych bezpłatnych aplikacji, która przyciąga ludzi z całego świata. Oferuje uczniom mnóstwo materiałów do nauki, które nie ograniczają się tylko do treści związanych ze szkołą. Uczniowie, ale także nauczyciele i rodzice mogą uzyskać dostęp do spersonalizowanej biblioteki szkoleniowej Khan Academy, aby rozwijać różnorodne zainteresowania.

Poza filmikami, dzieciaki mogą łatwo sięgnąć do tysięcy interaktywnych ćwiczeń, quizów, zagadek i testów z dostępnymi natychmiast rozwiązaniami. Uczniowie poszerzą wiedzę poprzez artykuły na tematy związane z historią, polityką, finansami i ekonomią.

Android: Darmowa.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 12.0 i nowszym.

Kodowanie to dobra zabawa z Mimo: naucz się kodowania/programowania

Aplikacja Mimo doskonale sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i uczniów na średnim poziomie zaawansowania w kodowaniu. Aplikacja składa się z krótkich lekcji kodowania do przerobienia w kilka minut tak, by dzieciaki mogły bez problemu wkomponować zajęcia z kodowania w codzienny grafik.

Aplikacja oferuje kodowanie w wielu językach istotnych dla branży, takich jak Python, HTML, SQL, PHP i nie tylko. Uczniowie uczą się tworzyć rzeczywiste projekty, takie jak aplikacje, gry i strony internetowe, z natychmiastową informacją zwrotną.

Android: Darmowa. Dostępna na urządzenia z systemem Android 5.0 i nowszym.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 12.0 i nowszym.

Duo uczy Cię języków w Duolingo

Twoi nastolatkowie na pewno znają już Duo i naukę poprzez memy. Aplikacja Duolingo uczy języków obcych w zadaniach przypominających gierki. Ukończenie pełnego frajdy modułu zajmuje zaledwie kilka minut.

W aplikacji znajdziesz ponad 30 języków z całego świata. Błyszczące trofea i nagrody za ukończenie każdej lekcji skutecznie zmotywują dzieciaki. W Duolingo śledzenie postępu w nauce języka obcego jest proste i ekscytujące.

Android: Darmowa.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 12.0 i nowszym.

Postaw na spokój z Happy Not Perfect: Meditation and Mindfulness

Znajomość metod radzenia sobie ze stresem i codziennymi frustracjami jest równie ważna co zdobywanie dobrych stopni na testach. Aplikacja Happy Not Perfect wspiera uczniów w przeżywaniu lepszych i gorszych chwil życia codziennego oraz pokonywaniu stresu związanego z szalonym grafikiem nauki i egzaminów w spokojny, przyjemny sposób.

Ćwiczenia w aplikacji opracowano we współpracy z ekspertami i naukowcami. Są proste i zajmują zaledwie kilka minut każdego dnia. W aplikacji znajdziesz ponad 300 ćwiczeń, w tym sterowane sesje słuchania.

Android: Darmowa. Dostępna na urządzenia z systemem Android 4.4 i nowszym.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 10.0 i nowszym.

Najlepsze aplikacje edukacyjne dla starszych uczniów i studentów

Praca dorywcza i przeładowany harmonogram zadań i testów sprawiają, że nauka staje się żmudnym zadaniem? Dzięki naszym wyselekcjonowanym aplikacjom uporządkujesz cele i ustawisz je zgodnie z priorytetem, jednocześnie robiąc postępy w nauce.

Nasze propozycje najlepszych aplikacji na iPad pozwolą Ci uczyć się codziennie czegoś nowego, poświęcając na to zaledwie kilka minut. Pożegnaj stresy studiowania dzięki najlepszym edukacyjnym aplikacjom na rynku.

Naucz się kodować z Programming Hub

Chcesz łatwo opanować język kodowania? Programming Hub to idealny sposób. W aplikacji znajdziesz różne języki kodowania, takie jak HTML, Javascript, C++, C#, Swift, Python, R Programming, Artificial Intelligence, CSS i inne!

Stworzona w oparciu o wyniki badań i we współpracy z ekspertami Google aplikacja oferuje certyfikaty ukończenia kursów, które możesz potem udostępniać. Z tą aplikacją nauka to zabawa, a to dzięki przypominającej grę stylistyce i ogromnej bazie ponad 5000 przykładów kodów programów.

Android: Darmowa.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 10.0 i nowszym.

Ucz się z ludźmi w Memrise: fajna i szybka nauka języków

Mocno zajęty sprawami uczelnianymi lub zawodowymi? Memrise to sposób na szybką naukę nowego języka w każdym miejscu. Aplikacja oferuje ponad 20 języków i jeden z najlepszych stylów nauki dostępnych wśród bezpłatnych aplikacji do języków obcych.

W aplikacji znajdziesz lekcje Learn with Locals – krótkie filmiki wideo z native speakerami, którzy pomogą Ci szybko rozwinąć umiejętność konwersacji w docelowym języku. Opcje Speed Review, Listening Skills, Difficult Words oraz Classic Review wesprą Cię w najszybszej nauce posługiwania się mową jak rodzimy jej użytkownik.

Android: Darmowa. Dostępna na urządzenia z systemem Android 5.0 i nowszym.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 12.0 i nowszym.

Ucz się od mistrzów w Skillshare: Creative Classes

Czy chcesz zacząć nowe hobby, czy udoskonalić umiejętności kluczowe w rozwoju kariery czy własnej firmy, odpowiednie lekcje znajdziesz w Skillshare. Ta aplikacja oferuje ogrom różnych wysokiej jakości nagrań wideo o edukacyjnych treściach, stworzonych przez mistrzów w danej dziedzinie.

Lekcje w Skillshare pomagają zdobywać wiedzę do natychmiastowego zastosowania w życiu, a jednocześnie umożliwiają przyswajanie jej we własnym tempie. Wykupienie członkostwa premium pozwala ściągać filmiki i sięgać po nie w dowolnych okolicznościach.

Android: Darmowa. Dostępna na urządzenia z systemem Android 5.0 i nowszym.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone, iPod Touch i Apple TV z systemem iOS 11.2 i nowszym.

Proste notatki z Evernote: Note Organiser

Jedna z najdoskonalszych aplikacji do tworzenia notatek, Evernote, pozwala zebrac wszelkie zapiski, mapy umysłu i inne materiały do nauki w jednym miejscu. Aplikacja Evernote umożliwia tworzenie cyfrowych notatników, w których przypniesz ważne PDFy, dokumenty, zdjęcia, a nawet pliki audio, które wygodnie zorganizujesz.

Użyj aparatu swojego urządzenia, by skanować notatki i robić zdjęcia, na które rysikiem naniesiesz adnotacje. Aplikacja synchronizuje się na różnych urządzeniach, umożliwiając dostęp do Twoich materiałów, planera i informacji z każdego miejsca, o dowolnej porze.

Android: Darmowa.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 13.2 i nowszym.

Coursera – nauka na odległość we własnym tempie

Jeśli starasz się pogodzić naukę i pracę zawodową, z pewnością trudno Ci znaleźć idealną równowagę. Coursera pozwala zdobywać dyplomy i certyfikaty online na podstawie realizowanych we własnym tempie kursów.

Wybieraj spośród specjalizacji i stopni na najlepszych uniwersytetach świata. W aplikacji znajdziesz też kursy od takich gigantów IT jak Google, IBM, Facebook, a także wielu innych.

Android: Darmowa. Dostępna na urządzenia z systemem Android 4.4 i nowszym.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone, iPod Touch i Apple TV z systemem iOS 11.0 i nowszym.

Twoja własna cyfrowa biblioteka, Scribd: Audiobooki & e-Booki

Scribd to cyfrowa biblioteka, którą zabierzesz wszędzie ze sobą. W nieograniczonych archiwach Scribd znajdziesz wszystko, od doniesień prasowych do Twojego raportu po studia przypadku przydatne w Twojej rozprawie.

Scribd zawiera też mnóstwo nut dla wszystkich poziomów zaawansowania, artykułów z popularnych czasopism, takich jak Time, Entrepreneur, Bloomberg Businessweek, Men’s Health, Women’s Health, a także literaturę każdego gatunku.

Android: Darmowa.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 11.0 i nowszym.

Zadbaj o sprawność umysłu z Lumosity: Brain Training

Ćwiczenia dla mózgu są szalenie ważne w codziennej rzeczywistości. Lumosity to aplikacja poprawiająca pamięć, zdolność rozwiązywania problemów, koncentrację i uwagę, a także ogólne funkcje poznawcze, co przekłada się na lepszą jakość życia.

W aplikacji znajdziesz gry stworzone w oparciu o badania neurologiczne, o potwierdzonym efekcie stymulacji pamięci i zdolności poznawczych. Użytkownicy mogą przejść trzy gry każdego dnia, a dla członków dostępne jest więcej zadań.

Android: Darmowa.

iOS: Darmowa. Dostępna na iPad, iPhone i iPod Touch z systemem iOS 11.2 i nowszym.

Wiedza na wyciągnięcie ręki

Skoro poznałeś już najlepsze aplikacje 2021 do czytania, programowania, nauki języków, itp, dostępne na na Androida i iPada, upewnij się, że posiadasz odpowiednie akcesoria niezbędne do nauki.

Para dobrych słuchawek z aktywną redukcją szumów oraz powerbank pozwolą Ci korzystać z ulubionych apek w każdych warunkach.

Przygotuj więc wszystkie potrzebne narzędzia i obierz kurs na świetlistą przyszłość, wspomagając się doskonałymi aplikacjami z naszej listy.

Lekki laptop na studia. Ranking laptopów dla studenta

14.09.2022 | autor: Mariusz Ignar | Przeczytasz w 8 minut Zwiększ rozmiar tekstu

Trudno sobie obecnie wyobrazić studia bez własnego laptopa. Służy on do nauki, wyszukiwania informacji, robienia zadań na zajęcia, pomaga nam też przygotowywać się do egzaminów. Oczywiście nie można wskazać idealnego laptopa dla wszystkich studentów. Każdy z kierunków tworzy inne wymagania.

Należy też wziąć pod uwagę, że nie samą nauką student żyje i sprzęt powinien też sprawdzać się do rozrywki, gier czy komunikacji ze znajomymi. Jaki laptop na studia wybrać? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze cechy, jakimi powinien dysponować oraz zaproponowaliśmy szczególnie godne polecenia modele.

W naszym poradniku Jaki laptop dla studenta? Jak wybrać najlepszy model? poszczególne cechy omawiamy bardziej szczegółowo, jeśli więc potrzebujesz więcej informacji o cechach optymalnego laptopa na studia, zajrzyj tam koniecznie.

Lekki laptop na studia – co powinien mieć?

Na początek znajdźmy kilka punktów wspólnych, które łączą laptopy dla wszystkich studentów.

Niska waga – ponieważ studenci poruszają się głównie pociągami, tramwajami lub po prostu na piechotę, laptop musi być lekki – najlepiej nie więcej niż 2 kg.

– ponieważ studenci poruszają się głównie pociągami, tramwajami lub po prostu na piechotę, laptop musi być lekki – najlepiej nie więcej niż 2 kg. Dobry ekran – najlepiej antyrefleksyjny lub matowy, czyli czytelny w słońcu. Powinien mieć rozdzielczość co najmniej Full HD (1920×1080)

– najlepiej antyrefleksyjny lub matowy, czyli czytelny w słońcu. Powinien mieć rozdzielczość co najmniej Full HD (1920×1080) Solidna obudowa – dobrej jakości tworzywo sztuczne albo aluminium zapewniają odpowiednią wytrzymałość i trwałość laptopa

– dobrej jakości tworzywo sztuczne albo aluminium zapewniają odpowiednią wytrzymałość i trwałość laptopa Pamięć RAM – powinno to być co najmniej 8 GB, mniejsza ilość może po pewnym czasie przestać wystarczać, a laptop działać będzie wolniej

– powinno to być co najmniej 8 GB, mniejsza ilość może po pewnym czasie przestać wystarczać, a laptop działać będzie wolniej Dysk SSD – laptop z dyskiem SSD będzie szybko się uruchamiał. Także programy i aplikacje działać będą sprawniej. Jeśli jednak potrzebujemy większej pojemności na przechowywanie filmów czy zdjęć, to lepsza będzie opcja SSD+HDD

– laptop z dyskiem SSD będzie szybko się uruchamiał. Także programy i aplikacje działać będą sprawniej. Jeśli jednak potrzebujemy większej pojemności na przechowywanie filmów czy zdjęć, to lepsza będzie opcja SSD+HDD Bateria – długi czas pracy na baterii przyda się szczególnie, gdy zabieramy laptopa na uczelnię, gdzie nie zawsze jest możliwość podładowania akumulatora

– długi czas pracy na baterii przyda się szczególnie, gdy zabieramy laptopa na uczelnię, gdzie nie zawsze jest możliwość podładowania akumulatora System operacyjny – najbardziej uniwersalną opcją jest zakup laptopa z Windows 10. Można zdecydować się również na MacBooka z Mac OS X lub nieco tańszy laptop bez systemu Windows 10, na którym zainstalujesz dowolną wersje systemu Linux

– najbardziej uniwersalną opcją jest zakup laptopa z Windows 10. Można zdecydować się również na MacBooka z Mac OS X lub nieco tańszy laptop bez systemu Windows 10, na którym zainstalujesz dowolną wersje systemu Linux Wydajne podzespoły – laptop dla studenta kierunku technicznego, a w szczególności architektury, musi posiadać bardziej wydajne podzespoły, umożliwiające szybkie wykonywanie obliczeń. Tu przydadzą się procesory Intel Core i5 lub Core i7 oraz karta graficzna klasy zbliżonej do NVIDIA GeForce GTX 1650 lub RTX 3050

Przeczytaj również Jak bezpiecznie przewozić laptopa?

Laptop dla studenta do 2000 zł

Studencki budżet zazwyczaj nie jest przesadnie wysoki, więc wybór dostępnych laptopów może być ograniczony. Jeśli jednak komputer ma służyć wyłącznie do nauki, pisania i przeglądania internetu, to w kwocie do 2000 zł da się bez problemu znaleźć odpowiedni sprzęt.

W tym przedziale cenowym nie można co prawda liczyć na mocne podzespoły, ale procesor AMD Ryzen 3 czy Intel Core i3 powinny w zupełności wystarczyć do wymienionych wcześniej zastosowań. Ważne aby wybrać model z dyskiem SSD, który znacznie usprawni pracę laptopa i sprawi, że niższa wydajność nie będzie odczuwalna na co dzień.

W tej cenie można też liczyć na ekran o rozdzielczości Full HD. Trzeba się też liczyć, że może zabraknąć podświetlanej klawiatury. Da się na szczęście bez tego dodatku normalnie korzystać z laptopa, więc nie powinno to stanowić większej niedogodności.

Laptop na studia do 2500 zł

Dysponując nieco większą kwotą do wydania, można już liczyć na nieco większy wybór laptopów na studia. Dotyczy to w zasadzie każdego aspektu notebooka. W kwocie do 2500 zł obecne są już laptopy z Core i5 oraz AMD Ryzen 5. Pozostałe cechy to większa ilość pamięci RAM (8 GB), jak również dysk SSD o większej pojemności (256 GB).

Większy jest też wybór rozmiarów samego laptopa. W ofercie sklepu Komputronik w tej kwocie znajdziesz modele o przekątnej 14, 15,6 oraz 17,3 cala. Można więc kupić zarówno lekkiego, mobilnego laptopa, który wygodnie będzie można nosić ze sobą na uczelnię, jak i notebooki o bardziej stacjonarnym charakterze. Ze względu na większą powierzchnię wyświetlacza praca na nich powinna być wygodniejsza, ale odbywa się to kosztem łatwości ich transportu.

Konwertowalny laptop 2w1 na studia

Alternatywą dla klasycznych laptopów mogą być konwertowalne modele z dotykowym ekranem. Umieszczony jest on na specjalnie skonstruowanych zawiasach, co pozwala na jego obracanie o 360 stopni. Zwiększa to funkcjonalność laptopa, umożliwiając pracę w kilku trybach. Od tradycyjnego laptopa, przez tablet, aż po pośrednie ustawienia, co jest przydatne np. w trakcie oglądania filmów, czy prezentacji. Dotykowy ekran i obracana konstrukcja może okazać się przydatna np. w trakcie tworzenia odręcznych notatek na wykładach. Wybierając laptopa 2w1 warto zwrócić uwagę na solidność wykonania obudowy i zawiasów, które są szczególnie narażone na duże obciążenia. Warto też zwrócić uwagę na długość czasu pracy na baterii.

Lekki laptop dla studenta: Huawei MateBook

Kolejna propozycja laptopów do nauki, to seria notebooków firmy Huawei. Obejmuje ona wiele modeli, od bardzo opłacalnych modeli Huawei MateBook D14 oraz MateBook D15 po modele MateBook X Pro z absolutnie najwyższej półki.

Te pierwsze cieszą się zasłużoną popularnością, gdyż cechują się jednym z lepszych stosunków ceny do możliwości. Aluminiowa obudowa, wygodna klawiatura i mocne podzespoły to ich największe atuty. Jeśli lekki laptop na studia jest naszym celem zakupowym, to MateBook D14 powinien spełnić oczekiwania.

Z kolei MateBook 13 wyróżnia się świetnym ekranem o proporcjach 3:2 i rozdzielczości 2160:1440 pikseli oraz jeszcze lepiej wykonaną obudową ze smukłymi ramkami. Jest nieco droższy od modeli z serii D, ale rekompensuje to jakością wykonania oraz komfortem pracy.

Huawei MateBook X Pro to z kolei jeden z najlepszych ultrabooków na rynku. Kosztuje sporo, ale praktycznie pod każdym względem zachwyca. Ma doskonały ekran o przekątnej 13,9 cala i bardzo wysokiej jasności, bardzo szybki dysk SSD, najnowsze podzespoły Intel oraz wyjątkowo wygodną klawiaturę.

Lekki laptop na studia: Apple MacBook Air 13.3″

A co jeśli cena nie gra roli i możemy wybierać spośród laptopów ze wszystkich półek cenowych? Cóż, w takiej sytuacji trudno nie zastanowić się nad wyborem Apple MacBook Air w najnowszej odsłonie. Ten kultowy już laptop doczekał się bowiem oczekiwanego odświeżenia i usprawnienia, dzięki czemu stał się jeszcze bardziej pożądanym sprzętem.

Główną zmianą jest pozbycie się nie cieszącej się dobrą opinią klawiatury motylkowej i zastąpienie jej mechanizmem nożycowym. Dzięki temu zabiegowi pisanie stało się znów bardzo wygodne i komfortowe, a sama klawiatura działa bez zarzutu. Pozostałe aspekty Apple MacBook Air nie uległy zmianie. Mamy tutaj smukłą, lekką obudowę z aluminium, świetny ekran o rozdzielczości 2560×1600 pikseli i technologią True Tone. Nie można też zapomnieć o długim czasie pracy na baterii i doskonale zoptymalizowanym systemie iOS. Dla wymagających i bardziej zamożnych osób będzie to zdecydowanie najlepszy lekki laptop na studia.

Mobilny laptop dla studenta

Podstawową zaletą laptopa jest możliwość jego przenoszenia i pracy w niemal każdym miejscu. Oczywiście i tutaj obowiązują pewne zasady, które wpływają na mobilność urządzenia.

Przede wszystkim zastanowić trzeba się nad przekątną ekranu, która odgrywa w tym kontekście najistotniejszą rolę. Warto dobrać wielkość wyświetlacza do swoich preferencji, zadbać o odpowiedni kompromis pomiędzy komfortem pracy a mobilnością. Wydaje się, że na studia najrozsądniej będzie wybrać model z ekranem od 12 cali do 14 cali.

Przełoży się to od razu na wagę całej konstrukcji oraz jej gabaryty. Producenci zawsze podają te parametry, tym bardziej warto rzucić na nie okiem przed zakupem. Z pewnością mile widziana będzie możliwość przenoszenia laptopa w torbie czy nawet plecaku. O tym, jaki plecak lub torbę do laptopa warto wybrać przeczytasz w poradniku: Jak wybrać torbę do laptopa?

Najczęściej kupowane laptopy 12-14 cali

Co jeszcze warto wiedzieć o laptopie na studia?

Dobry ekran – jaka rozdzielczość i matryca?

Przekątna ekranu to jedno, równie istotna jest jego jakość. Najlepiej wybrać model z ekranem, który posiada:

rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli) – obecnie nie są one już przesadnie drogie, a takie parametry gwarantują absolutnie wystarczającą szczegółowość obrazu nie tylko podczas pracy w dokumencie tekstowym, ale nawet jeśli w wolnej chwili będzie się chciało obejrzeć film.

– obecnie nie są one już przesadnie drogie, a takie parametry gwarantują absolutnie wystarczającą szczegółowość obrazu nie tylko podczas pracy w dokumencie tekstowym, ale nawet jeśli w wolnej chwili będzie się chciało obejrzeć film. matowa powłoka ekranu – jej obecność sprawia, że nie pojawiają się refleksy świetlne i tym samym z laptopa łatwiej korzystać w mocno oświetlonym pomieszczeniu (chociażby na sali wykładowej) bądź na dworze w promieniach słońca.

Laptop dla studenta – jaki procesor wybrać?

W przypadku tańszych laptopów oczekiwać należy procesorów Intel Celeron lub Intel Pentium. Nie są one niestety szczególnie wydajne i dlatego lepiej sięgać po modele, w których moce obliczeniowe gwarantowane są przez układy z rodziny Intel Core.

W przypadku laptopa na studia w pełni wystarczające będą:

Zapewnią bezproblemową pracę z większością aplikacji, szybkie przeglądanie Internetu, nie będą miały też problemów z podstawowymi multimediami, a nawet prostymi grami (chociaż w ich przypadku należałoby dodatkowo zadbać o dedykowaną kartę graficzną). Przy zakupie zwrócić można dodatkowo uwagę na dokładne oznaczenia procesorów Intel Core i AMD Ryzen, a konkretnie ostatnią literę w nazwie, np. Core i5-11400H lub AMD Ryzen 5 5500U.

Oznaczenia procesorów Intel w laptopie

Obowiązują tu pewne zależności, które określić można następująco:

G1-G7 – oznacza wydajność zintegrowanej z procesorem karty graficznej (im wyższa liczba, tym lepsza wydajność)

– oznacza wydajność zintegrowanej z procesorem karty graficznej (im wyższa liczba, tym lepsza wydajność) U – procesory o niskim zużyciu energii (ultra-low power).

– procesory o niskim zużyciu energii (ultra-low power). Y – procesory o bardzo niskim zużyciu energii (extremely low power) znajdują się w laptopach punktujących głównie czasem działania na baterii.

– procesory o bardzo niskim zużyciu energii (extremely low power) znajdują się w laptopach punktujących głównie czasem działania na baterii. H – procesory o wysokiej wydajności

Oznaczenia procesorów AMD w laptopach

U – procesory o niskim zużyciu energii do uniwersalnych zadań

– procesory o niskim zużyciu energii do uniwersalnych zadań H – wydajne procesory do zaawansowanych zastosowań (programy graficzne, gry)

Wytrzymała bateria

Prócz ekranu i podzespołów odpowiadających za wydajność niezwykle istotna jest również bateria. Laptop na studia cechować powinien wytrzymałą baterią, czyli taką, która zapewni przynajmniej 8-10 godzin pracy na jednym ładowaniu.

Dzięki temu można będzie zabrać urządzenie na uczelnię bez obaw, że w ciągu zajdzie konieczność szukania miejsca do ładowania. Producenci podają zazwyczaj orientacyjny czas pracy na baterii, dodatkowo sprawdzić można to w dostępnych w Internecie testach poszczególnych laptopów.

Laptop z dyskiem SSD

Bardzo istotnym elementem każdego laptopa jest dysk. To na nim zapisywane są wszelkie dane, zdjęcia i inne pliki. Jego wydajność ma również wpływ na to, jak szybko i sprawnie laptop działa. Obecnie standardem są dyski SSD, które zastąpiły (w większości przypadków) klasyczne dyski twarde HDD.

Dyski SSD są mniejsze, dzięki czemu pozwalają zachowywać laptopom lepszą mobilność, a dodatkowo cechują się zwiększoną wytrzymałością na wstrząsy i wibracje. Wydają się zatem idealne w przypadku laptopa na studia, który będzie bardzo często przenoszony i narażony na różnego rodzaju „stresowe sytuacje”.

To jednak nie wszystko, ponieważ dyski SSD cechują się dodatkowo lepszymi osiągami – zapisywanie danych czy uruchamianie systemu operacyjnego i poszczególnych programów trwa krócej niż w przypadku dysków HDD. To także solidny argument skłaniający ku wyborze tego rozwiązania.

Dyski HDD są wciąż nieco tańsze, dlatego bywają wykorzystywane jako dodatkowy dysk twardy, służący wyłącznie do przechowywania dużych ilości danych. Jeśli więc laptop posiada miejsce na drugi dysk, to chcąc nieco oszczędzić, można kupić właśnie dysk HDD.

Laptop dla studenta – jaki system operacyjny?

W sprzedaży znaleźć można laptopy zarówno bez, jak i z preinstalowanym systemem operacyjnym. Czy warto zastanowić się na pierwszą opcją? Tak, pod warunkiem, że już się go posiada lub chce się postawić na darmowy system (np. Linux). Brak systemu obniża nieco cenę, a zatem można będzie zaoszczędzić lub też przy podobnym wydatku sięgnąć po laptopa z mocniejszymi podzespołami.

Laptop dla studenta z Windows 11

Jeśli natomiast stawia się na zakup laptopa z system operacyjnym to najlepiej wybrać platformę Windows 11. To najnowsze wydanie najpopularniejszego systemu, które gwarantuje kompatybilność z praktycznie każdym oprogramowaniem. Windows 11 występuje w kilku wariantach, spośród których najpopularniejsze to Home i Pro. Ta druga jest nieco bardzo rozbudowana (dodatkowe narzędzia administracyjne i zabezpieczające), niemniej w przypadku studentów dobrze sprawdzą się obydwie. Wciąż można też kupić laptopa z Windows 10, czyli jego poprzednią wersją, którą można za darmo zaktualizować do 11-stki.

Jaka klawiatura w laptopie dla studenta?

Klawiatura to element, który jest przez wiele osób całkowicie pomijany. Panuje przekonanie, że każdy z laptopów ma tutaj do zaoferowania dokładnie to samo. Takie myślenie jest błędne i może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Tym bardziej, że student, będzie korzystał z laptopa w celu tworzenia notatek, pisania prac zaliczeniowych czy nawet pracy magisterskiej. Ważne, aby było to jak najbardziej komfortowe.

Przede wszystkim warto poznać układ klawiszy. Każdy ma tutaj indywidualne preferencje i dlatego też nie można polecać konkretnego rozwiązania. Jeśli pojawia się okazja obejrzenia laptopa w sklepie (fizycznego kontaktu) to ocenić można także skok klawiszy. Bezwzględnie warto za to polecić kupo laptopa z podświetlaną klawiaturą. Ułatwia to pracę po zmroku, nie trzeba wtedy oświetlać całego pomieszczenia.

Zobacz ranking: Jaki laptop do pisania?

Wszystkie laptopy w sklepie

Wybieramy laptop dla studenta

Zobacz pozostałe zestawienia, a w nich najlepsze laptopy dla studentów zajmujących się różnego typu działalnością:

TOP 5 Najlepszych Aplikacji Dla Studenta

TOP 5 Najlepszych Aplikacji Dla Studenta

Wakacje powoli się kończą i warto już teraz pomyśleć o szkole. Jeżeli jesteś studentem lub uczniem, to mamy dla Ciebie znakomitą wiadomość. Dzięki przedstawionym aplikacjom w tym artykule, niezwykle ułatwisz sobie życie! Zapraszam do dalszej części artykułu.

Evernote

Tworzenie szybkich notatek jest niezwykle przydatne. Pomaga nam to zapamiętać najważniejsze nagrywania dźwięku. Zaletą tej aplikacji jest wieloplatformowość. Dostęp do danych mamy zarówno na komputerze czy smartfonie. Dzięki temu mamy praktycznie nieograniczony dostęp do naszych danych. Do tego Evernote jest darmowy, przy pewnych ograniczeniach. Jednak dla studenta czy ucznia są one wystarczające do normalnego na, których nam zależy. Do tego dysponować będziemy musieli jedynie smartfonem, z którym i tak pewnie nie rozstajemy się na dłużej niż kilka minut. Evernote to platforma do tworzenia notatek (z możliwością dodania obrazka czy nagrania głosu) i list. Aplikacja dostępna jest na smartfony z system operacyjnym Android i iOS.

My Student Life

Niesamowita aplikacja do zarządzania naszym planem zajęć. W My Student Life możemy stworzyć swój wirtualny plan lekcji. Aplikacja informuje nas o zbliżających się zajęciach, przypomina o pracach domowych czy zbliżających się sprawdzianach. Plan wprowadzić będziemy musieli niestety ręcznie, chyba, że chodzimy do elitarnych szkół, które udostępniają plany w tej aplikacji. To jedyny minus, jednak same korzystanie z aplikacji jest niezwykle owoce. W łatwy sposób możemy sprawdzić ile nam jeszcze pozostało zajęć do końca, co musimy przygotować na jutro czy sprawdzić dni wolne od szkoły. Aplikacją zarządzać możemy również przy pomocy przeglądarki internetowej, co jest bez wątpienia ogromnym plusem. Znacznie przyspiesz to sposób wprowadzania przez nas najistotniejszych danych. My Student Life jest dostępny za darmo na wiodące platformy mobilne.

Opera VPN

W wielu publicznych szkołach czy uczelniach jest darmowy dostęp do Internetu. Niestety w większości przypadku sieć jest w znacznym stopniu ograniczona. Zwykli użytkownicy nie mają możliwości zalogowania się do swojej ulubionej aplikacji czy strony internetowej. Administratorzy sieci blokują dostęp do popularnych serwisów, aby uczniowie nie przesiadywali cały czas na smartfonach. Jest jednak sposób, aby obejść te zabezpieczanie. Z pomocą nadchodzi Opera VPN, ta prosta aplikacja pozwoli wybrać nam kilka serwerów. Łącząc się z nimi omijamy blokady szkolne, umożliwiając połączenie się z Facebookiem czy Snapchatem. Darmowa wersja posiada niestety tylko kilka lokalizacji serwerów. Jednak w zupełności to wystarczy przy normalnym korzystaniu z Internetu. Na smartfonach iPhone wystarczy kilka kliknięć, aby móc korzystać z sieci bez ograniczeń. Czy jest to legalne? Oczywiście, że tak! Chyba, że chodzicie do rosyjskiej szkoły. Tam VPN jest zabroniony.

Wunderlist

Ludzka pamięć jest ulotna. Nie jest ona tak doskonała jak komputerów, które pamiętają wszystko. Nam ludziom często przydarza się zapomnieć o ważnym wydarzeniu, odrobieniu pracy domowej czy oddaniu wypożyczonej książki. Na szczęście są takie aplikacje jak Wunderlist. W niej możemy stworzyć prostą listę zadań do wykonania, dzięki temu nigdy nie zapomnimy o tym co mieliśmy wykonać danego dnia. Wunderlist dostępny jest na smartfony za darmo z pewnymi ograniczeniami. Jednak są one na tyle elastyczne, że praktycznie nie musimy się o nie martwić. Bez problemów możemy zarządzać naszymi listami jak i udostępniać je innym użytkownikom. Wersja darmowa ma kilka interesujących motywów graficznych i posiada polski interfejs.

MEGA

Pracując na sporej ilości plików przyda się jakaś usługa działająca w chmurze. MEGA wydaje się interesującym rozwiązaniu, biorąc pod uwagę sporo możliwości. Darmowe konto posiada aż 50GB na nasze dane. Dostęp do nich mamy zarówno z komputera oraz ze smartfona. Pliki możemy w łatwy sposób udostępniać naszym znajomym. Aplikacja ma bardzo minimalistyczny i czytelny interfejs w języku polskim. Dostęp do naszych plików nigdy nie był tak prosty! Jeżeli będziemy potrzebować większej przestrzeni dyskowej, istnieje możliwość wykupienia większej ilości danych. MEGA jest dostępne na platformach Android i iOS.

O autorze: Paweł Borysewicz Z zamiłowania grający na wielu platformach. Uwielbia tytuły platformowe, zręcznościowe i FPS-y. Nie pogardzi wciągającą i oryginalną grą. Wielki fan Prince of Persia, nie mogący doczekać się wielkiego powrotu serii. Poza samym graniem lubi słaby film i słabą książkę. Bo w końcu jak zdefiniować dobrą literaturę? Często zastanawia się, jak będzie wyglądał świat, kiedy przepełni się czas uniksowy.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Disqus

Leave a Comment